Mental Olarak Rahatlamanın Yolları

Git gide daha komplike olan düzen içerisinde tatil yapmak bir kenarda dursun, insan rahatlamak, dinlenmek için bile zaman bulamıyor. İş koşuşturması, ev düzenine yetişme, akrabalık ilişkileri başta olmak üzere hayatı parça parça yaşamak ve her biri içerisinde tam anlamıyla huzurlu olmaktan uzak olmak insanı zaman zaman yoruyor. Koşuşturma içerisinde mental anlamda rahatlamak pek kolay gibi görünmese de bazen enstrümantal müzikle bazen de sessizlik içinde kendini bulmak mümkündür.

müzik dinlemek

müzik dinlemek

Sessizliği Dinlemenin Faydaları

Genel olarak karaktere bağlı olan rahatlama yöntemleri arasında yer alan bağır çağır şarkı söylemek, deniz kıyısında telefonsuz, müziksiz bir seyir ya da kısa bir yürüyüş ağaçlı yollarda yeterli olabilir. Meditasyon gibi düşünülebilecek bu tip eylemler arasında birçok kişinin uyguladığı ve gerçekten istediğinde başardığı rahatlama yöntemlerinden biri sessizlik içerisinde oturmaktır.

sessizliği dinlemek

sessizliği dinlemek

Ev dışında olmak gürültüye sebep olabileceği için ev en ideal yerlerden biridir. En iyi koşullar için mümkünse güneş ışığı alan bir yerde sessizlik sağlanmalıdır. Dar pantolonlardan, kravatlardan kurtulup, rahat bir şeyler giyip ışığa yüzü dönük oturmak gerekir. Günlük sorunlar sürekli olarak akla geliyorsa düşünmekten tamamen kaçmak yerine sorunların düşünülse de düşünülmese de var olduğunu ve bu vaktin yalnızca kişinin kendine ait olduğu hatırlanmalıdır. Hatırlanmaya değecek daha huzur dolu anları, o andan hatırlanan detayları düşünmek ve o anlara yoğunlaşmak insanın kendisini resetlemesine yardım eder. Gün için kendine yeni bir sayfa açmak böyle de mümkün olabileceği gibi sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenmek de benzeri sonuçlar için yardımcı olur.

Yanıtla