Laboratuarda Yetiştirilen Etler için Sona Yaklaşılıyor

Herhangi bir hayvanı öldürmek zorunda kalmadan istediğiniz tüm eti alabilseydiniz, harika olmaz mıydı? Muhtemelen imkansız bir fanteziye benziyor, aynen reklamlarda konuşan inekler gibi. Ama yine de görünen, yenebilen ve en kaliteli organik biçimli sığır etine benzeyen lezzetli etleri yemek için çok uzun bir süre olmayabilir.

et

et

İlk yapay et vizyonlarından biri olan Winston Churchill, 1931’de Başbakan olmadan önce teknolojik ilerlemelerle ilgili bir dergi yazdı ve burada “göğsü veya kanadı yemek için bütün bir tavuk yetiştirmenin absürtlüğünden bu parçaları ayrı ayrı uygun bir ortamda  yetiştirerek kaçacağız” dedi. O zamanlarda teknik olgunluk dışındaki bu iddia 2000 yıllarından sonra kendine daha uygun bir zemin buldu.

Çok Yakında Sentetik Et Yiyeceğiz

Yıllardır bilim insanları, canlı bir hayvandan az miktarda kök hücresi alıp, sonra da gerçek sığır eti veya tavuk gibi pişmiş ve yenen doku kültürlerini çoğaltmak için kullanacakları sentetik et üretimini öngörüyorlar. Ancak son zamanlarda, kitlesel olarak üretilen test tipi köfteleri gerçeğe dönüştürmek için daha da yakınlaştılar. 2011’de University of Missouri doku mühendisliği uzmanı Gabor Forgacs yalnızca bir sentetik kas örneği üretmekle kalmayıp, bir kısmını bilimsel bir konferansta yedi.

etin faydası

etin faydası

Forgacs tüketicilere yönelik ürünler üretmeyi amaçlayan bir şirket olan  Modern Meadows ile çalışmaya başladı. Diğer yandan Hollanda’da, Maastricht Üniversitesi vasküler fizyolog Mark Post liderliğindeki bir araştırmacılar ekibi, kendi yapay etlerini ortaya çıkardılar, ancak çok pahalı olacağı için ekonomik olmanın yolları aranıyor.

Pazar problemleri çözüldüğünde, büyük olasılıkla önümüzdeki 10 yıl içinde sentetik etler market reyonlarında boy gösterecek.

Yanıtla