D Vitamini Eksikliğinin Sebepleri

D vitamini eksikliği aslında belirtilerini çokça yaşadığımız ama çok da önemsemediğimiz bir eksikliktir. D vitamini eksikliği günlük yaşantımızı bile aslında oldukça olumsuz etkileyecek cinsten belirtilere sahiptir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliğini gidermenin tek yolu güneşlenmek değil. Kan tahlili yaparak D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını öğrenebilir, daha sonrasında D vitamini tedavisine başlayabilirsiniz.

d vitamini

d vitamini

Koyu ten rengine sahip kişilerin açık tenlilere göre daha fazla D vitamini üretmesi gerek. Bu sebeple koyu tenli kişilerde daha sık ortaya çıkan D vitamini eksikliğini gidermek için daha fazla güneşte kalınması gerekir.

Aşırı kilolu olarak nitelendirilen obez kişilerde D vitamini eksikliği oldukça yüksek oranda görülür. D vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğu için obez kişilerin daha yüksek oranda D vitamini alması gerekir. Aynı zamanda kas kütlesi çok fazla olan kişilerde de yağ oranı az olduğu için D vitamini çözülemez bu sebeple de vücuda yayılamaz. Kas kütlesi fazla olan kişilerin de D vitamini takviyesi alması şart.

vitamin

vitamin

Sürekli olarak keyifsiz hissediyorsanız ve bir türlü mutlu olamıyorsanız bunun sebebi D vitamini eksikliği olabilir.

50 yaş ve üzeri kişilerde oldukça fazla görülür.

Kemik ağrısı yaşayan kişilerde büyük oranda D vitamini eksikliği ile karşılaşılmıştır. Bu sebeple eğer kemik ağrılarınız varsa ve ortopedik bir sorun yok ise bir kan tahlili yaptırmanızda fayda var.

Yanıtla