Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Kekik yağının gıda kaynaklı bakterileri azaltma veya ortadan kaldırma, kalbi destekleme  yeteneğini destekleyen diğer çalışmalar da vardır. Dışarı çıkıp satın almadan önce, kendi başına kullanılan kekik yağının herhangi bir spesifik hastalığı tedavi edeceğine dair hiçbir belirti olmadığını fark etmek önemlidir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kekik yağının şu anda solo tedavi veya tedavi olarak değil, genel tedavi edici programların bir parçası olarak kullanıldığında faydalı olduğu düşünülmektedir. Kekik yağı, sağlık yararları olan birkaç bileşik içerir. Bu bileşikler şunları içerir:

Karvakrol

Timol

Linalol

Sineol

Kâfur

Borneol

Şimdi, bu bileşiklerin kekik yağının farklı kullanımları için nasıl faydalı olduğuna bakalım.

1. Akne

Kekik yağının ciltte sivilce yapan bakterileri azaltmada etkili olduğunu gösteren kanıtlar azdır. Kekik yağını kekik yağıyla karşılaştıran bir hayvan çalışması, her ikisinin de bakterileri yok edebildiğini, ancak kekik yağının daha etkili olduğunu buldu.

2. Alopesi Areata

Diğer uçucu yağlarla karıştırılmış kekik yağı ve masajla birleştirilen bir taşıyıcı yağ, saç dökülmesini önlemek için bir tedavi olarak kullanılabilir. Şu anda, kekik yağının bu durum için etkili olup olmadığını gösteren çok az veri vardır, ancak anekdot kanıtı kekik yağı içeren uçucu yağların bir kombinasyonunun etkili bir tedavi olabileceğini göstermektedir.

3. Meme Kanseri

Çok ön bir çalışma, yabani kekik özütünün sonunda meme kanseri ile mücadelede umut vaad edebileceğini buldu.

4. Öksürükler ve Solunum Yolu Enfeksiyonları

Kekik yağındaki timol içeriğinin antispazmodik bir yapıya sahip olduğu düşünülmektedir. Güvenilir Kaynak öksürükleri azaltmak ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının süresini azaltmak.

5. Gıda Koruyucu

Tıp ve Yaşam Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, kekik yağının gıda ile ilgili bakteri ve mantarları yok etmede etkili olduğu bulunmuştur. Kekik ve timolün salmonella, staphylococcus aureus ve helicobacter pylori gibi bakterilere karşı anti bakteriyel etkileri olduğu bulunmuştur.

6. Kalp Hastalığı

Lipit Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan 2010 laboratuvar çalışması, kekik yağındaki karvakrolün, kardiyoprotektif yetenekleri olan etkili bir anti enflamatuar ajan olduğunu ve bu da kalp hastalığı olan kişiler için potansiyel olarak yararlı olduğunu bulmuştur.

7. Ağız Sağlığı

Timolün anti-enflamatuar etkileri çeşitli çalışmalarda belgelenmiştir. Kekik yağındaki timol, iltihap ve enfeksiyonu azaltmada etkilidir. Son araştırmalara göre, timolün anti enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri ağız sağlığı için faydalı olmasını sağlar.

Yanıtla