Uyku Problemlerinin Giderilebilmesine Destek Olan Gıdalar

Çoğu zaman stres kaynaklı uyuyamama ya da uykuya çok ihtiyaç duyma gibi sorunlar oluşur. Ancak yalnızca stres değil çalışma şartlarının yoğunluğu, vardiya sistemleri, psikolojik rahatsızlıklar da çok ciddi etmenler. Uyku sersemliğinin hızla atılmasında kahvaltının büyük bir önemi vardır. Yalnızca kahvaltı değil kahvaltıda tüketilen gıdalar da bu anlamda büyük bir önem taşır.

uyku

uyku

Yüksek lif miktarı sayesinde yulaf, hem kolayca tokluk hissini oluşturur hem iştahı düzenler hem de beraberinde güne enerjik başlanmasında önemli bir yardımcıdır. Yine kahvaltıları süsleyen son dönemlerin gözde gıdası chia, ister süt – yulaf karışımına eklenebilir ister meyvelerle beraber tüketilebilir. Gün ortasında hafif, lezzetli ve faydalı tatlı tüketmek isteyenler için en mükemmel çözüm de chia pudingleridir.

Hangi Gıdalar Gün İçerisinde Daha Dinamik Olunmasına Yardımcı Olur?

Yumurta aslında her kahvaltının başkahramanıdır. Uzmanlarca yapılan araştırmalarda sabah tüketilmesiyle beraber enerji sağladığı gibi gün içerisinde yüksek kalorili atıştırmalıklara ihtiyaç duyulmasının önüne geçilir ve dolayısıyla aşırı kilo alınmasını engellemeye destek olur.

uyku problemi

uyku problemi

Gün içerisinde tüketilen süt ve süt ürünleri gelişim için önemli olduğu kadar uyku düzeni için de önemli elemanlardır. Uyuyamama sorunu yaşanıyorsa akşam saatlerinde ayran tüketimi rahat bir uyku için sağlıklı bir çözüm olur. Kahvenin ise en ideal tüketim vakti gün ortasıdır. Sabah aç karna içilmesi bedenin biyolojik döngüsünü değiştirirken akşam geç saatlerde içilmesi de uykusuzluk problemi yaratabilir.

Yanıtla