Organik Tarım Süreci

Doğadaki bir çok şeyin dengesinin bozulduğunu söylemek mümkündür. Özellikle tarım ürünlerinde bunu görmek daha fazladır. Dengeli beslenmenin öneminin farkına varmak isteyen insanlar beslenme alışkanlarını organik besinlerden yana kullanmaktalar. İnsanlar organik tarım yapmak için, organik tarımın nasıl yapıldığını bilmesi gerekir. Organik tarım yapmak isteyenler bunu sertifikalı yapması durumunda daha verimli sonuçlar alacaktır. Organik Tarım sertifikası olmak için izlenecek belirli yollar vardır.

organik tarım

organik tarım

Bahçelerinde organik tarım yapmak için sertifika almak isteyen insanlar Tarım Bakanlığının yetkili firmalarından sertifika almalıdırlar. Organik tarım yapmak isteyenler gerekli sözleşmeyi yapmadan bu tarımı yapması mümkün değildir. Organik tarım sertifikası almak için izlenmesi gereken yollardan ikinci ise, sentetik kimyasal maddelerin 3 yıl üzerinde kullanılmaması gerektiğidir.

Organik Tarımda Sertifikalandırma

Üretim ve satış detayları dikkate alınarak doküman  şekline saklama işlemi yapılması gerekir. Organik tarım için yapılacak sertifikalandırma işleminde üçüncü aşama sertifikalı ürün ile sertifikalandırılmış ürünün kesin olarak birbirinden ayrılmasının gerektiğidir. Sertifika ama işleminde dikkat edilmesi gereke bir diğer husus üreticilerin sertifika verecek firma tarafından yılda iki kez haberli, bir kez de habersiz, üretim yapılan tarlaya giderek kontrol yapması olmuştur.

tarım

tarım

Buna göre yapılan incelemelerde gerekli toprak örnekleri alınarak analiz yapılır. Çıkan sonuca göre de ürün sertifikalandırması yapılır. Organik tarım sürecinin beşinci durumu ise her dönem yenilenen sertifikalarında ürünlerin listelerini mevsim geçişlerinde yapılan denetimle sertifikalandırma işlemi görülür. Altınca durum ise, üreticinin kullandığı tohumlarında organik özellik taşıması olmuştur.

Yanıtla