Çivi Sökme Yöntemi

Eğer bir yere yanlış çivi çakılmış ise veya demontaj işlemi yapılıyor ise, mevzu bahis alanda yer alan çivilerin temizlenmesi gerekecektir. Hasarlı ya da yamulmuş olan bir çiviyi ilgili yerden çıkarmak için bir çekice ihtiyacınız vardır. Fakat çekiç kullanımı çiviyi çıkarırken mobilya veya duvara zarar verebiliyor. Bu nedenle çivi sökülmek isteniyorsa bazı aletlere ihtiyaç duyulabilir. Bu aletler genellikle kerpeten ve pensedir. Şayet daha kontrollü bir söküm isteniyorsa pense önceliklidir.

çivi

çivi

Çiviyi yardımcı aletler olmadan sökmeye çalışmak madde hasarına ya da yaralanmalara sebebiyet verebilir. Yardımcı aletleri kullanırken parmaklarınıza dikkat etmeniz önerilir. Yoksa dikkatsiz bir hamlede kendinize zarar verebilirsiniz. Hatta mümkünse bir koruyucu eldiven ile kendinizi koruyabilirsiniz.

Tedbir Almayı Unutmayın

Kerpetenle çivi sökme işlemi yapılacaksa kerpeteni çivinin dibine yerleştirmek ve güçlü bir şekilde kerpeteni iki yana oynatarak çekmek gerekir. Bu şekilde çivi ayrılarak alınır. Eğer pense tercih edilecek ise pensenin keski olan kısmı kullanılabilir. Keski olan kısmı yine sökülmek istenen çivinin dibine yerleştirilir ve güçlü bir şekilde çekilir. Sağa sola çevire çevire bulunduğu yerden çıkarma işlemi yapılabilir. Kalıcı bir zararın ortaya çıkmaması için pense ve çivinin söküldüğü kısım arasına koruyucu bir cisim kullanılabilir.

çivi sökmek

çivi sökmek

Çivi sökme işlemi bitince aletleri günlük yaşam alanınızdan kaldırmayı unutmayın. Mümkünse güvenli bir bölgeye, kimsenin zarar görmeyeceği bir kısma saklamak yerinde olacaktır.

Yanıtla