Ev Temizliğinde Karbonatın Yeri

Çeşitli kimyasalları ev temizliğinde kullanırken kendi sağlığımızı ne kadar tehlikeye attığımızı bazen fark edemeyebiliyoruz. Fakat doğal ürünler ile oldukça etkili temizlik yapmak mümkün. Bunlardan en çok tercih edileni ise karbonat. Tencere, çaydanlık, termos gibi çizilme oranı yüksek fakat sıcağa dayanıklı ürünlerinizi kaynar su ile karıştırdığınız karbonat ile çok kolay bir şekilde temizlemeniz mümkün.

temizlik

temizlik

Karbonatın Temizlediği Alanlar

Yumuşatıcılar çamaşırlarımızın hem güzel kokmasını hem de yumuşacık olmasını sağlıyor. Fakat yumuşatıcıya alerjisi olanlar için en doğal çamaşır yumuşatma maddesi karbonattır. Her yıkamada deterjan gözüne yarım çay bardağı ekleyeceğiniz karbonat sayesinde çamaşırlarınız yumuşacık olacak. Kokulu olması için ise yumuşatıcı gözüne istediğiniz herhangi bir esansı damlatmanız yeterli olacaktır.

Fırınları temizlemek oldukça zor ve güç gerektiren bir işlemdir. Ortadan 2 ye böldüğünüz limonu üzerine 1 yemek kaşığı karbonat dökerek kurumuş yağ ve yemek lekeli fırının yüzeyini ovalayınız birkaç dakika sonra kirlerin çıkmaya başladığını göreceksiniz.

banyo temizliğinde karbonat

banyo temizliğinde karbonat

Dibi tutan tava ve tencereleriniz için 1 su bardağı su, 1 su bardağı sirke ve yarım çay bardağı karbonatı kaynatırsanız lekelerin kolayca çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Lavabolardan ve giderlerden gelen kötü kokuları gidermek adına lavabo ve gider deliklerine yarım çay bardağı kadar karbonat dökerek kötü kokuların giderilmesini sağlamanız mümkün.

Mermer yüzeyler için ise su ve karbonat ile bir macun hazırlayarak lekeli bölgeye bu macunu sürerek 1 gün beklettikten sonra yıkayın. Böylelikle lekenin geçtiğini göreceksiniz.

Yanıtla