Olimpiyatların Hiç Unutulamayan Efsaneleri

Olimpiyat Oyunları tarihinde önemli başarılara imza atmış birçok efsanevi isim var. Özellikle siz değerli takipçilerimiz için olimpiyatlarda asla unutulmayacak efsanelerin bir listesini derledik. Unutulmaz olimpiyat efsaneleri denilince akla gelen pek çok isim var ama özellikle olimpiyatların tarihinde bilinmeyen pek çok isim var, o yüzden unutulmaz efsaneler listesine bir göz atalım.

Jesse Owens

Yoksul bir ailenin çocuğu ve Olimpiyat Oyunları tarihinde unutulmaz bir an yaşayan sporculardan biri olan Jesse Owens, 25 Mayıs 1935’te sadece beş değil, beş dünya rekoru kırdı.Olimpiyat şampiyonu olan bir atlet 25 zamanlar. 8.13 metrelik koşusu ile yıllardır kesintisiz bir rekor. Adolf Hitler, bu etkinliğin başarısı ve Berlin’deki 1936 Olimpiyatları nedeniyle Olimpiyatlardan ayrıldı.

Fanny Blankers-Koen

Fanny Cohen, Berlin’de yüksek atlamada önemli başarılara imza atmaya devam etmekle kalmamış, birçok olimpiyat madalyası kazanan başarılı isim Fanny Blankers-Kohen, hem annelik hem de sportmenlik adına en önemli isimlerden biri haline gelmiştir.

Abebe Bıkıla

Bikira, Olimpiyat Oyunları tarihinde özellikle yalınayak bilinen bir isim olarak kendisine bir isim yaptı. Bununla da kalmayıp olimpiyatlardan 40 gün önce apandisit ameliyatı geçirmesine rağmen olimpiyatlara katıldı ve olimpiyatlar sonucunda kendi rekorunu kırdı.

Mark Spıtz

ABD’li yüzücü Mark Spitz, 1968 Olimpiyatları’nda altı altın madalya kazandığını iddia ettiğinde pek çok kişi onunla alay etti ve güldü. 1972’deki Münih Olimpiyatları’nda yarışmadan önce, yalnızca bayrak yarışlarında madalya kazandığı bilinen Olimpik yüzme kategorisini kazandı ve Olimpiyat tarihinde yedinci oldu. Hem bayrak yarışlarında hem de ferdi yarışlarda başarılı olduğu grafikler sayesinde bir günde madalya kazandı.

Emıl Zatopek

Emil Zatopek, ışıltılı Olimpiyat kariyerine 1948 Londra Olimpiyatları’nda 10.000 metre koşarak başladı. 25 turluk yarışın 10. etabında liderliği ele geçirdi. Sonuç olarak, iki sporcuyu tura gönderdi ve 300 metreyi birinci bitirdi. Sadece üç gün sonra 5.000 metre finaline girdi. Finalin başında Belçika’da Gaston Reiff’in 50 metre gerisindeydi. Etkileyici bir saldırı ile düşmanlarını daha da yakınlaştırmaya başlayınca kalabalık ayağa kalktı. Emıl Zapotek efsaneler arasına girmiştir.

Yanıtla