Saksıda Biber Yetiştirme

Günümüzde balkonlarda insanların hobi olarak yaptığı şeylerden biriside saksıda biber yetiştirme işlemidir. Bu aslında hem görüntü olarak güzel hem de sahibi için faydalı bir etkinliktir. Ayrıca evde yetiştirilebilecek en kolay sebzelerden birisidir. Ayrıca renkli renkli yapıları ile de etrafa hoş bir görüntü sağlarlar. Bu nedenle çokça tercih edilebilir. Üstelik yetiştirilme süreci de oldukça kolaydır. İşleme başlamadan önce doğru saksıyı seçmeniz gerekmektedir.

biber

biber

Yaklaşık olarak 40 cm genişliğinde ve derinliğinde bir saksı gayet uygun olacaktır. İsteğe bağlı olarak daha büyükte olabilir. Ancak daha küçük olmamalıdır. Çömlek saksı tercih etmeye özen gösterir. Isıyı daha iyi muhafaza edecektir. Seçtiğiniz saksının altının delik olmasına dikkat edin. Böylece fazla su aşağı doğru inecek ve bitkiye zarar vermeyecektir.

Biber Yetiştirme de Toprak Seçimi ve Sulama

Saksının üzerinde yaklaşık olarak 5 cm civarında bir boşluk bırakmanız gerekmektedir. Geri kalanını tamamen toprak ile doldurabilirsiniz. Toprağın arasına ağaç kabuğu veya yaprak gibi şeyler koyabilirsiniz. Böylece toprağı daha serin tutmuş olursunuz. Biber humuslu ve kaliteli toprakta verimli yetişir. Hazır olarak satılan torflardan alabilirsiniz. Ara sıra ise kalsiyum takviyesi yaparsanız biberleriniz çok daha kaliteli olacaktır.

biber yetiştirme

biber yetiştirme

Biber saksısı doğrudan güneşi almayan ancak açık bir alanda olmalıdır. Uzaktan güneş ışığı görmesinde fayda vardır. Toprağın yüzeyi açık kahverengiye dönmeye başladığı sırada sulama işlemi yapılabilir. Daha fazla sulama yapmak bibere zarar verecektir.

Yanıtla