İletişimde Beden Dili Ne Kadar Etkilidir?

Hepimiz her gün birileriyle iletişim kuruyoruz. Bazen bu iletişim sözlü oluyor bazense sözsüz bir şekilde hareketlerimizle gerçekleşiyor. Siz farkında olmasanız bile günlük iletişiminizin çoğunu sözsüz ifadeleriniz oluşturuyor. Örneğin, arabayla işe giderken başka bir şoför hata yaptığı için ona korna çalmanız, iş yerine girdiğinizde güvenlikçiye gülümseyerek geçmeniz bunların hepsi aslında sözsüz iletişimin bir parçası. Jest ve mimiklerimiz iletişimi oluştururken beden dili de onlara yardımcı oluyor. Aslında hepsi birlikte bir bütün halinde.

Beden Dili Nedir?

Beden dili sözel olmayan bir ifade biçimidir. Daha çok jest, mimik, duruş, yüz ifadeleriyle desteklenerek karşımızdaki kişiye mesajımızı aktarmaya yarar. Beden dili bir iletişimin en güçlü ve en gerçekçi unsurudur.

Beden Dili İletişimi Nasıl Etkiler?

Bilinen en iyi sözel iletişim bile beden dili kadar etkili ve güçlü değildir. Bazen insanların konuştuklarıyla göründükleri aynı olmaz. Yani konuşması ve beden dili uyuşmaz. İşte bu noktada beden dili bizlere en doğrusunu gösteriyor. Kişinin samimiyetini, doğruluğunu, samimiyetini, kızgınlığını kısacası karşı tarafa aktarması gereken gerçek mesajı bize gösteriyor. Örneğin tanıdığınız birisiyle yolda karşılaştınız ve konuşmaya başladınız. O sizinle konuşmak istemiyor ancak siz onu lafa tutup duruyorsunuz. Karşı taraf kaba olmamak için size konuşmayı bitirmek istediğini söylemeyecektir ancak davranışlarıyla belli edecektir. Nasıl mı? Ayaklarına bakın. Eğer ayakları ve bedeni aynı yönde değilse yani vücudu size dönükken ayakları gitmek istediği yöne doğru dönükse muhtemelen sohbeti bitirmek istiyordur. Ya da konuşurken uzaklaşmaya başladıysa konuşmanın başladığı konumda bulunmuyorsa bilin ki sıkılmıştır. İşte gördüğünüz gibi sözel olarak ifade etmese bile beden dili her şeyi açıklıyor. Mesela bir yerden ürün satın alacaksanız size güler yüzlü davranan satıcıya gitmek istersiniz. Çünkü size değerli olduğunuzu hissettirir ve enerji yayar. Görüldüğü üzere beden dili birçok noktada insanları etkiliyor. Beden dilinin neleri anlattığını öğrenmek de sizlere kişisel gelişim açısından çok büyük katkı sağlayacaktır. Eğer doğru yerde doğru beden dilini kullanırsanız insanları etkileyebilir hatta istediğinize ulaşabilirsiniz.

Beden Dilinin Anlamları

Hayatımız boyunca farkında olmadan tanımadığımız kişilerle de iletişim kurarız. Bu iletim sadece sözel olarak değil kelimeler olmadan da kurulabilir. Mesela işten ayrılmak üzeresiniz ve kimsenin sizinle konuşmasını istemiyorsunuz. Bunu başarmak için biraz beden dilinizi konuşturmalısınız. Masanızdan kalktıktan sonra başınız dik bir şekilde sadece gideceğiniz yöne bakarak hızlı adımlarla yürürseniz kimse size soru soramayacak ve sohbet edemeyecektir. Bu karşı tarafta acelem var anlamına gelecektir. Bir konsere gittiğiniz ve beğenmediniz. Eğer sürekli yere bakıyor ya da hayallere dalıyorsanız yani ilginizi konsere değil başka şeylere veriyorsanız bu sizin konseri beğenmediğinizi karşı tarafa ifade edecektir. Yapılan birçok duruş beden dilinde farklı ifadelere karşılık buluyor. Yani siz ne kadar bir şeyleri söylemeseniz de beden diliniz çok güzel bir şekilde sizi anlatıyor. Bu yüzden beden diliniz iletişimde çok etkili bir rol oynuyor.

Yanıtla