Boşanmadan Önce Bir Kez Daha Düşünün

Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Türkiye’de boşanma oranları eski yıllara nazaran ciddi oranda arttı. Bunun birçok nedeni olduğunu ve bu nedenlerin tek tek irdelenmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, birçok boşanmanın acele kararlar neticesinde ya da öfke halinde verildiğini ve 1-2 yıllık evliliklerdeki boşanma oranının dikkat çekici ölçüde arttığını ifade ediyorlar. Hatta TÜİK verilerine göre boşanmaların %39.3’ü evliliğin ilk beş yılı içinde gerçekleşiyor.

Boşanmaların artışını en çok etkileyen sebepler ise şöyle sıralanıyor:

İnsanların git gide birbirlerine karşı daha tahammülsüz olması

Çalışma hayatının getirdiği stresler yüzünden çiftlerin bir arada çok vakit geçirmemesi ve aile hayatının bireyselleşmesi

boşanmak

boşanmak

Çiftler arasındaki iletişimde kopmaların yaşanması

Ve en artışı en çok etkileyen sebep olarak sosyal medya vasıtasıyla yaşanan aldatma vakaları…

Biz boşanma sürecine götüren sebepleri tek tek konuşmayacağız. Ama eğer sadakatsizlik, şiddet, onur kırıcı davranışlar gibi sebepler yoksa hem evlilik terapistleri hem de aile danışmanları çiftlerin bu kararı alırken acele etmemesini tavsiye ediyor.

Kısa Bir Süre Sonra Pişman Olabilirsiniz

Uzmanlara, aile danışmanlarına ya da evlilik terapistlerine göre evliliğinin henüz birkaç yılını bitirmiş olan çiftler bu kararı çoğu zaman inatlaşmadan, öfke kontrolünü sağlayamamaktan ya da içinde bulunduğu ruh halinin onda bıraktığı yorgunluktan dolayı veriyor.

ayrılık

ayrılık

Evliliğin ilk yıllarının neredeyse her çift için zor olduğunu biliyoruz. Aslına bakılırsa, çiftler de bunu biliyor. Fakat gerilim tırmandıkça ve çiftler arasındaki iletişim kopukluğu arttıkça, makul ve mantıklı düşünülemiyor. Ani verilen bir kararla evlilikler bitiriliyor.

Geriye ise başka istatistikler kalıyor. Evliliğinin ilk yıllarında sadakatsizlik, şiddet vb. hadiselerden başka sebeplerle boşanan çiftlerin azımsanmayacak kadarı pişman oluyor.

Yanıtla