Yenilenebilir Enerji Kullanmanın Avantajları

Son yıllarda iklim değişikliği, çoğu insanın enerji kullanımını düşündüğü sıcak bir konuşma konusu. Elektrik, gaz, petrol ve kömür en iyi bilinen enerji türleridir. Bunlarla ilgili sorun, çevreye zarar vermeleridir. Peki başka hangi enerji türleri var?

Yenilenebilir enerji, çevremizdeki doğal kaynaklar tarafından sağlanan “yeni” bir enerji şeklidir. Fosil yakıtlar üzerine kurulu bir toplumla, alternatif enerji kaynakları hayal etmek zor. Hepsinden iyisi, onlar bizim için zararsızdır.

Yenilenebilir Enerji Nedir?

Halkın terimleriyle, yeşil enerji, bazen adlandırıldığı gibi, çevremiz tarafından sağlanan düşük maliyetli enerjidir. Güç doğal kaynaklardan geldiği için zararsızdır.

Gaz, elektrik, kömür ve petrol gibi yenilenemeyen enerji kaynakları, uzun yıllardır hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Ancak bu kaynakların sürekli üretimi ve kullanımı çevreye zararldır. Bu yüzden daha temiz enerji kullanma ihtiyacında böyle bir artış var.

Birkaç farklı yenilenebilir enerji türü vardır: güneş enerjisi, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve rüzgar enerjisi. Bunlar, kullanılan en iyi yenilenebilir enerji kaynaklarıdır ve her birinin kendi avantajı vardır.

Güneş Enerjisi

Adından da anlaşılacağı gibi, güneş enerjisi güneşten gelir. Fotovoltaik sistemler, güneşten salınan güneş hücrelerini hapsetmek ve bunları kullanılabilir enerjiye dönüştürmek için güneş panelleri kullanır.

Çoğu ev, mikrodalga fırın, su ısıtıcısı ve kahve makinesi gibi evlerimizde kullandığımız şeylere güç sağlamak için bir AC güç kaynağı kullanır. Güneş panelleri bir DC güç kaynağına dayanır. Güneş enerjisinin dönüşmesini ve kullanıma hazır olmasını sağlamak için evinize bir güç dönüştürücü kurulur.

Hidroelektrik

Şu anda hidroelektrik enerji, dünyanın en büyük ikinci temiz enerji kaynağıdır. Üretiminde Çin, ABD, Brezilya ve Kanada liderdir. Hidroelektrik kullanımı, insanların nehirlerden gelen su akımlarını kullandığı ve elektrik akımları oluşturmak için onlardan güç elde ettiği yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

Hidroelektrik santraller su kaynaklarının yakınına kurulur. Su tesis içinden geçtiğinde, akan suyun kuvveti türbinleri döndürür ve elektrik oluşturur.

Jeotermal

Jeotermal enerji bir başka bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Sistemler, Dünya yüzeyinin altında oluşturulur. Jeotermal ısı pompaları, Dünya’dan gelen ısıyı kullanarak elektrik üretebilir. Mevsime bağlı olarak pompalar ihtiyaç duyulan sıcaklığı değiştirebilir.

Biyokütle

Biyokütle, başka bir organik enerji şeklidir. Biyodizel ve etanol gibi biyoyakıtları içerir. Ayrıca enerji üretmek için odun, çiftlik, hayvan atıkları ve bitkilerin kullanımını da kapsar.

Rüzgar Gücü

Rüzgar, soluduğumuz hava kadar doğaldır. Rüzgar türbinleri rüzgarı enerjiye dönüştürür. Sağlanan enerji de düşük maliyetlidir çünkü türbini çalıştırmaya devam etmek için yakıta ihtiyaç yoktur.

Yanıtla