Mor Renk Aslında Yokmuş

Mor renk aslında doğada yoktur. Renkleri gözlerimizdeki hücreler sayesinde algılarız ama bu hücreler sadece üç rengi ayırt eder. Geriye kalan renkleri beynimizde oluştururuz. Ancak beynimizde oluşturduğumuz bu renklerden biri olan mor doğada bulunmuyor.

mor

mor

Mor Tuhaf Bir Renktir.

Mor rengin gökkuşağında asla görünmediğini fark etmiş miydiniz? Gökkuşağı bir prizmadan güneş ışığı yansıdığı zaman yedi rengin yansımasıyla aynı şekilde oluşur. Mor renk niçin bu renklerin arasında yoktur? Gözlerimiz bir ışığın dalga boyunu doğrudan ölçemez. Bu yüzden gözlerimizde bulunan hücreler, ışık yelpazesinin belirli türlerine duyarlıdır. Eğer gözümüze kırmızı bir ışık gelirse, bu hücreler beynimize kırmızı bir cisim aradığımızı söyler. Bu mavi ve yeşil yelpazeler için de böyledir. Diyelim ki sarı renge bakıyoruz, gözlerimizin sarı renk için hücreleri yoktur. Sarı biraz kırmızıya biraz da yeşile yakındır.

mor renk

mor renk

Kırmızı ve yeşil ışıkları üst üste tutarsanız, sarı rengi görürsünüz. Bu demektir ki kırmızı ve yeşil hücreleriniz aynı anda tetiklenmiş ve beyniniz doğrudan gözünüzle oluşturamayacağınız bir görüntüyü oluşturmuştur. Televizyon ve bilgisayarda gördüğünüz renklerde aynı mantıkla oluşur. Eğer piksellere tek tek bakarsanız, yalnızca üç adet rengin olduğunu görürsünüz.

Mor rengin özelliği nedir? Mor, sarı gibi bir geçiş rengi değildir. Mor renk, kırmızı ve mavi renklerin karışımından oluşur. Mavi ve kırmızı ışığınız varsa, mor rengi görürsünüz. Ancak mavi ve kırmızı renkler, renk yelpazesinde uzak renklerdir. Bu ikisinin arasındaki renk yeşildir. Mavi ve kırmızıyı algılayan göz hücrelerimiz tetiklendiğinde, beynimiz bir renk uyduruyor. Aslında doğada olmayan bir rengi varmış gibi gösteriyor. Şaşırtıcı bir durum ama mor renk aslında olmayan bir renk!

Yanıtla