Kraft Kağıdı Kullanım Alanları

Kraft kağıdı dayanıklı ambalaj kağıdına verilen addır. Mimarlık öğrencileri ve grafik tasarımcılar tarafından genellikle tercih edilir. Kahverengi ile beyaz olmak üzere 2 farklı rengi mevcuttur. 4 kat halde torba biçimi verilir ve içine çimento konar. Sayılabilecek birçok önemli ve dikkat çeken özellikleri vardır. Doğal görüntüsü ile son yıllarda kraft kağıt yalnızca ambalaj kağıdı olarak değil; defter hediye kutusu, çiçek kaplaması gibi farklı yerlerde kullanılır.

Kraft Kağıdı Nasıl Üretilir?

Kraft kağıdı için odun hamuru kraft işlemi ile yumuşak ağaçtan yapılmaktadır. Uzun lifler mukavemet sağlamaktadır ve mukavemeti daha da artırmak için ıslak mukavemet kimyasalları eklenmektedir. Kraft kağıt hem beyaz hem de kahverengi renklerde üretilmektedir. Odun hamurundan üretilen hamur kağıt makinesinde kraft kağıt haline getirilir. Kağıda gözeneklilik ve elastikiyet verebilmek için mikro krepe işlemi yapılır. Bu işlem kağıdın kırılmadan makine yönünde %4 ve çapraz yönünde uzamasına sebep olmaktadır. Makine yönü uzaması da daha fazla mikro krepe sebep olan oldukça elsatik silindirler arasına basılarak genişletilebilmektedir.

Kraft kağıt; geri dönüşümü engellenmesine rağmen yine de nem, gres ve bakterilere karşı koruma sağlayabilen polietilen ile kaplanabilmektedir. Kraft kağıt üretiliş prosesi ılımlı makine hızına sahip kağıt makinelerine dayanır. Hammaddesi ise kraft işleminden elde edilen yumuşak odun olmaktadır.

Kraft Kağıdının Özellikleri ve Uygulama Alanları

Kraft kağıdının birçok özelliği vardır. Bu özellikleri;

– Normal kağıda göre daha güçlü ve kalındır.
– Emici özelliği bulunmaktadır.
– Ambalaj sanayisinde, avcılıkta ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

Kraft kağıdı farklı sektörlerde kendine uygulama alanı bulmuştur. Bu sektörlerin ve alanların arasında;

– Çimento, gıda, kimyasallar, tüketim malları, un torbaları vb. İçin çuvallarda plastik tehlikesiz olduğu bilinen kraft kağıt kullanılır.
– Yağ dolu büyük transformatörlerde elektrik yalıtımını sağlar.
– Kağıt torbaları, çok duvarlı çuvallar, zarflar ve diğer ambalajlar.
– Yonga levhaları astarlamak için ucuz bir malzemedir.
– Zımpara kağıdı için temel kağıttır.
– Çiçek buketleri için sarma olarak kullanılmaktadır.

Kraft Kağıdının Çok Kullanım Alanının Olmasının Sebepleri

Kraft kağıdının sevilmesinin ve geniş bir kullanım alanı bulmasının çeşitli sebepleri vardır. Yalnızca ambalajlarda değil farklı defter, kartvizit, hediye kutusu ve dekorasyon ürünlerinde bile kullanım yeri bulunmaktadır. İşte kendisine farklı kullanım alanı bulmasının sebepleri:

Artistik bir kağıttır;

Sanat ve grafik öğrencilerinin vazgeçilmez kağıtlarındandır. Kahverengi kraft kağıdın üzerine füzen ile desenlerin çizilmesi oldukça alacalı durmaktadır.

Şık kullanımı vardır;

Çok sıradan hediye ya da paketleri bile kraft kağıt ile kaplamak oldukça şık ve asil bir duruşa sebep olacaktır. Eskisi gibi gösterişli değil de doğal ve organik malzemeler ambalajlarda sık kullanılmaya başlandı.

Dayanıklı ve uzun ömürlüdür;

Normal kağıt türlerine göre kalın ve sert bir yapısı vardır. Bu özellikle kraft kağıdına dayanıklılık ve uzun ömür katmaktadır. Kraft kağıdı ile kaplanan kartvizit, eşya ya da çeşitli maddeler yıllar sonra bile kullanılabilir olmaktadır.

Çevre dostudur;

Saf selülozdan ve odun hamurundan üretilen kraft kağıt geri dönüşüm sağlanabilen kağıtlardandır. Tek katlı ya da çok katlı üretilen kraft kağıt; çeşitlerine göre doğaya geri kazandırılabilmektedir. Ancak süresi değişmektedir.

İç rahatlığı ile taşınmaktadır;

Karton çanta ya da torba olarak bilinen kraft kağıtlar şık asil ve kıyafete uyum sağlama sıkıntısı olmadığı için oldukça fazla tercih edilir.

Güzel kokar ve yaratıcılık sağlar;

Kağıt tutkusu olan insanlar için kağıdın kokusu, dokusu ve görünümü çok önemlidir. Kraft kağıdı da kokusu ve dokusu ile hem kendine çekmeyi başarmakta hem de mini şekil, heykel ve dekor ürünleri yapılmasına müsaade etmektedir.

Kraft Kağıdı almak için https://www.cicekmalzemeci.com/kraft-kagit tıklayın.

Yanıtla