Modern Oturma Odası Dekor Önerileri Nelerdir?

Kişisel bir alanın en büyük parçalarından biri olan evler, içerisinde yaşayan kişilerin zevk ve tercihlerini de yansıtmaktadır. Evin kısımlarından biri olan oturma odaları, hem ortak zaman geçirilen yer olması hem de misafirlerin de orada ağırlanması sebebiyle bu özelliği en iyi yansıtabilecek olan da odadır. Bu sebeple çok boğucu detaylara sahip olmayan, modern, evin içerisinde oturan kişilerin zevklerini yansıtan oturma odası düzenlemesi çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu amacın gerçekleştirilmesi de hem odadaki eşyaların, dekorların hem de bunların renklerinin buna uygun olacak modern bir şekilde seçilmesi ile mümkündür.

oturma odası

Bir Oturma Odasının Modern Olması Nasıl Sağlanabilir?

Modern olarak nitelendirilen oturma odalarına bu özelliği veren; fonksiyonel nitelikteki az yer kaplayan ürünlerle donatılmış, daha çok boş alan kalmasını sağlayan şekilde düzenlenmeleridir. Bu odaların dizaynında genellikle sadelik çok daha ön planda olmaktadır. Aynı zamanda modern olarak nitelendirilebilecek oturma odalarının oluşturulmasında; zemininden, duvar rengine ve hatta mobilyalarının yerleştirildiği yere kadar oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

Bir Oturma Odasının Modern Nitelikte Olması Dekorlar ile Sağlanabilir mi?

Modern bir oturma odası için zemin kaplamasının yapılması, hem kullanışlı olmasını sağlarken hem de hoş bir hava da katmaktadır. Bazı zemin kaplama için kullanılan maddeler çok fazla bakım istemekte ve çok da uzun ömürlü olamamaktadır. Bu sebeple zemin kaplama için seçilecek maddeye dikkat edilmelidir. Örneğin parke kaplama, eve kattığı sıcak bir ortam havasının yanında ısı izolasyonu da sağlamasının yanında; düzenli olarak bakım yapılması, aynı zamanda da su ve nemden korunması gerekmektedir. Düzenli aralıklarla cila ve vernik ihtiyacı da duymaktadırlar. Gittikçe popüler olarak kullanılmaya başlanan laminant parkeler ise diğer parkeler kadar bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Duvar boyaları için ise odanın ışık alma miktarına ve hangi konumdan aldığına bakılarak boyanmalıdır. Aynı zamanda çok farklı bir renk tercihi olmadığı sürece pastel ya da beyaz rengin tonları en uygun olan renklerdir. Buna ek olarak daha farklı bir hava katılması isteniyor ise de duvar kaplama tercih edilmesi önerilmektedir.

Yanıtla