Sanayide Matematik Nasıl Kullanılır?

Matematiğin kullanıldığı alanlar o kadar geniştir ki bazen bizleri şaşırtacak şekilde çoğu şeyin altından matematik çıkabilir. Gittiğimiz marketin kasa bölümünde kullanılan bilgisayarın yazılım kodlarında, evde oturduğumuz koltuğun parçalarının birleşmesi için marangozun aldığı ölçülerde, her sabah sıktığımız parfümün içeriğindeki bileşenlerin yüzdelik dilimlerine ve daha çoğaltabileceğimiz nice örneklerle matematik hayatımızın içindedir aslında.

Neden Matematiğe ihtiyaç duyarız?

İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını planlayarak geçirir. Eğer planlarında küçük bir aksaklık olursa geriye kalan tüm planları bozulma tehlikesi altındadır. Matematik insanların hayatındaki planlar gibidir. İnsan hayatını doğrudan düzene sokmaz belki fakat insan hayatını düzenleyen her şeyi matematik düzene sokar.

Matematik Niçin Kullanılır?

Neredeyse tüm dünya nüfusunun sahip olduğu cep telefonlarının ne kadar detaylı bir alet olduğunu düşünün. İçerisindeki işlemciden depolama aygıtına kadar her parçasının telefonun içine sığdırılması gerçekten detaylı bir iş. Eğer bu parçalardan herhangi biri çok küçük bir ölçüde kendi standart boyutundan farklı bir boyutta üretilseydi cihazın parçaları asla yerleştirilemezdi. Her parça kendisinden sonra takılacak parçayı etkileyecek ve parça bütünlüğü bozulmuş olacaktı. İşte burada matematik devreye giriyor. Her parça diğer bir parça ile uyumlu olacak şekilde belirli ölçülerde üretiliyor. Her parçanın boyutu bir düzene göre belirleniyor.

Matematik Nerede?

Matematik aslında biz görmesek de her yerdedir. İnsanoğlunun var oluşundan beri insanlarla iç içedir  matematik. Banka, market, hastane, sanayi, lokanta ve aklınıza gelen her yer matematiğin ta kendisidir aslında. En çokta fabrikalarda ve atölyelerde ihtiyaç duyulur matematiğe. Sanayi için matematik olmazsa olmazdır.

Matematik ve Sanayi?

Bir binanın temeli o bina için neyi ifade ediyor ise matematikte sanayi için onu ifade ediyordur. Yeryüzünde matematiğin olmadığı bir fabrika, görülmediği bir atölye, kullanılmadığı bir tamirci dükkanı yoktur. Bir araba tamircisinde kırılan bir plakayı yeniden takmak gibi basit bir işlemde bile çok sayıda matematiksel işlem kullanılır. Plakanın yuvasındaki vidaların plakada tam olarak nereye denk geldiği, plakaya takılacak olan vidanın boyutları ve kaç adet malzeme kullanıldığı gibi birçok şekilde matematiğe ihtiyaç duyulur. Kolonya üreten bir fabrikayı ele alalım. Üretilen kolonyanın içerisindeki alkolün yüzdelik dilimi, içerisine konulan esansın kaç mililitre olduğu gibi birçok alanda matematik yine devrededir. Çoğaltabileceğimiz sayfalarca daha örnek vardır.

Sanayide Matematik Kullanılmasaydı?

Sanayideki ustalar, mühendisler, işçiler ve sanayideki tüm çalışanlar matematiği kullanmasaydı ne mi olurdu? Sorunun cevabı basit. Bir ustanın yaptığı el işi bardağı düşünelim. Yaptığı bardağa bir de kulp yapması gerekir, ya ölçüleri almadan rastgele bir kulp yapsaydı? Yaptığı bardağa kulp belki küçük gelecek, belki de bardağın boyutlarına kıyasla çok kaba ve çirkin bir görüntü oluşturacaktı. Kim böyle bir bardağı satın almak ister ki? Her çalışanın kendi alanında yaptığı matematiksel hesaplamalar vardır. Bir el işi ustasının matematiği kullanmasaydı eğer ortaya çıkabilecek ufak hataların olduğu gibi her işin matematiksiz yapıldığında ortaya çıkacak değişken boyutlarda hatları vardır.

Yanıtla