Dünya, Ay ve Güneş Arasındaki Tuhaf İlişkiler

Uzayda kendi halinde dönen evimiz ve uzay komşularımız arasında çok ölümcül riskler olmasına rağmen mükemmel bir denge var. İşte size birkaç örnek:

Dünya Üzerindeki Koruyucu Kalkan

Dünya, uzaydan gelen toz ve kayalarla sürekli bombardımana tutuluyor. Bunların büyük çoğunluğu, Dünya’nın atmosferi boyunca bir top mermisi gibi düşerken sürtünmeden kaynaklanan ısı nedeniyle parçalanıyor. Dünya’ya düşüşten sağ çıkabilmesi için bir asteroitin çapının 25 metreden büyük olması gerekir. Sadece 0,80 km genişliğinde veya daha büyük olan asteroitler insanlara tehdit oluşturur ve bunlar son derece nadirdir.

dünya ve ay

dünya ve ay

Kaç Dünya Güneş’e Sığabilir?

Güneş yalnızca ortalama büyüklükte bir yıldız olsa da, Güneş sistemimizdeki kütlenin % 99’undan fazlasını oluşturuyor ve çapı, Dünya’nın çapından yüz kat daha büyük. Eğer Dünya sıvılaştırılmış ve Güneş’in büyüklüğünde bir küvete dökülürse, yaklaşık 1.3 milyon adet bilye olacaktı, yaklaşık 960bin Dünya, Güneş’e sığabilir.

Gelgit Kilitleme Nedir?

Ayın karanlık yüzü, ayın uzak tarafı olarak daha iyi bilinirdi. Her zaman Ay, Dünya’yla yüz yüzedir, ancak hala düzenli olarak Güneş’e dönüktür. Bunun nedeni “gelgit kilitleme” olarak bilinen ve ayın Dünya’da yörüngede dönerken yavaşça, eşzamanlı dönmesine neden olan bir fenomen yüzünden. Her Ay gün ve gecesi, 14 Dünya gün ve gecesine eşdeğer sürer.

güneş

güneş

Bir Bölgede Güneş Tutulması için Kaç Yıl Beklemeli?

Ay, Dünya ile Güneş arasında, Güneş’i kısmen veya tamamen engelleyerek geçtiğinde, Güneş tutulması olarak bilinir. Her yıl her zaman en az iki kez tutulmalar vardır, ancak bunlar Dünyanın gözlemlenen bölümüne bağlı olarak çok belirgin olmayabilir. Dünyanın ortalama bir bölgesi sadece 350-400 yılda bir toplam Güneş tutulması yaşayacaktır.

Yanıtla