Zinde Kalmak İçin Beyin Egzersizi Yapın

Egzersiz demek sadece fiziksel anlamda yapılan egzersiz anlamına gelmiyor. Konsantrasyonu arttırmak için, beynin daha iyi çalışmasını sağlamak için kesinlikle beyin egzersizi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Beyin egzersizi insan için birçok fayda sağlıyor. Uzmanların da tavsiye ettiği beyin egzersizlerinden bazıları santranç, bulmaca ve benzeri şeylerdir. Bu yazımızda bu gibi benzeri beyin egzersizlerinin insan için ne gibi yararları olduğundan söz ettik.

zinde kalmak

zinde kalmak

Beyin Egzersizlerinin Gücü

Beyin egzersizi yaptığınız zaman iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Bu tarz aktivitelerin kişinin kilo kontrolü ve bağımlılıklarını dengelenmesine olumlu etki yaratıyor. Ayrıca aerobik egzersiz dediğimiz koşu, yürüyüş, bisiklet sürüşü, yüzme gibi şeyler aktiviteler sayesinde hafızanız daha güçlü olur. Ve ileride alzaymıra yakalanma riskinden korur.

zinde olmak

zinde olmak

Yoga egzersizi beynin üç ayrı bölgesinde uyarıyor. İlk olarak ön tarafta yer alan bilinçli düşünme, dikkat ve dürtü kontrolünü sağlayan frontol lob, ikincisi kişinin arzu, nefret, gurur aşağılama ve suçluluk gibi sosyal duygularının kaynağı olan alanı yani insulayı ve sonuncusu da korku ve anksiyete dediğimiz duyguların denetiminden sorumlu amigdala kısmını uyarır. Yani kısacası yoga beyin egzersizi insanı dengeleyen, güçlendiren hem beynen hem fiziken uyandıran bir etkiye sahiptir.

Yanıtla