Elektrik Faturasından Nasıl Tasarruf Edilir?

Aşırı elektrik tüketimi ve israf sonucunda her ay yüklü elektrik faturası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bütçenizi sarsmaya başlayan bu faturalardan kurtulabilmek için ise bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak kullanmadığınız elektronik eşyaların fişini prizden çekerek bu işe başlayabilirsiniz. Beyaz eşya seçimi yaparken ise A+ ya da A++ eşyaları seçebilirsiniz.

elektrik faturası

elektrik faturası

Buzdolabınızın sağ ve sol kısmında eşya yer almaması da tasarruf için önemlidir. Buzdolabınızı özellikle kullandığınız fırından uzak tutmanız gerekiyor. Buzdolabınız sürekli buzlanma yapıyorsa daha fazla enerji tüketeceğini de unutmayın. Bunun için dolabınızın fişini çekin ve buzların erimesini sağlayın. Ayrıca ek bir yöntem olarak buzlanma yapmayan buzdolaplarını da tercih edebilirsiniz.

Aydınlatma ve Beyaz Eşyalara Dikkat

Fırın kullanımından tasarruf edebilmek için yemek pişirirken sürekli fırın kapağını açıp yemeği kontrol etmeyi durdurun. Ön ısıtma süresini ise mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Fırına verdiğiniz yemeklerin pişme süresine yakın bir zamanda fırını kapatırsanız enerji tasarrufu elde etmeye başlarsınız. Kırmızı tuş işaretine basarak kapattığınız eşyaların elektrik tükettiğini de unutmayın.

elektrik faturasını düşürrmek

elektrik faturasını düşürrmek

Aydınlatma için seçtiğiniz ampullerin LED olmasına özen gösterin. LED ampul modelleri büyük bir tasarruf sağlayabileceği gibi aynı zamanda diğer ampullere göre de ortamınızı daha iyi aydınlatır. Ayrıca mekanlarınızda boşa yanan ışıkları muhakkak kapatın. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğiniz  zaman elektrik faturanızda gözle görülür bir düşüş fark etmeye başlayabilirsiniz.

Yanıtla