Kurban Bayramında Sağlığınıza Dikkat Edin

Kurban bayramında tüketilen fazla et miktarın yanı sıra tatlıların da bu tüketim içersinde yer alamsı sonucunda birçok sağlık sorunu yaşanabiliyor. Özellikle kalp ve damar hastalığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar gut hastalığı bulunan kişilerinde bu günlerde beslenmelerine dikkat etmeleri konusunda uyardı.

et

et

Bu ve buna benzer herhangi bir rahatsızlığınız yok ise bile kurban bayramı boyunca tüketilen et ve tatlı miktarı mide ve bağırsak problemlerinin yaşanmasına sebep olabiliyor. Özellikle lif içeriği bulunmayan etin fazla tüketimi son derece sıkıntı yaratabilir.

Günlük En Fazla 70 Gr Et Tüketilmeli

Uzmanlar tarafından yapıla açıklamalara göre günlük et tüketiminin en fazla yetmiş gram olması gerektiğidir. Bu ise yaklaşık iki adet büyük köfte demektir. Genellikle kurban bayramının ilk günün etin dinlendirilmeden pişirildiğine dikkat çeken uzmanlar etin en az bir gün buzdolabında dinlendirilmesi gerektiğini belirterek bu şeklide yapılan tüketimde hem lezzetsiz hem de oldukça sert bir et yeneceğine işaret ederek dinlendirilmeden yenen etin sindiriminin zor olduğuna değindiler.

et tüketimi

et tüketimi

Bunun yanı sıra tatlı tüketimine de dikkat etmenin önemli olduğuna vurgu yaparak kurban bayramında lifli gıdanın yanı sıra bol bol su tüketilmesi gerektiğine işaret ettiler. Bunun yanı sıra etteki demirin emilimini hızlandırmak için mutlak etin yanında yeşilliklere yer verilmesi ile C vitamine yer verilmesi önemlidir.

Yanıtla