Nasıl Uzman Erbaş Olunur, Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik mesleğini seven ve bu mesleği yapmak isteyen kişiler nasıl uzman erbaş olunur, ne kadar maaş alır? Sorusunu da merak etmektedir.

Nasıl uzman erbaş olunur? Sorusu özellikle akıllarında askerlik mesleği geçen ve bu mesleği yapmak isteyen kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Özellikle askerlik de belli sınıflara başvuru yapabilmek için eskiden KPSS şartı bulunmuyordu. Fakat sonradan alınan kararla beraber artık askerlik mesleği için KPSS şartı da bulunmaktadır.

Nasıl Uzman Erbaş Olunur?

Türkiye şartlarında meslek sahibi olmak zor olduğu için gençlerde daha çok askerlşk ve polislik mesleklerine yönelmeye başladı. Bu meslek arasında yer alan ve sınıfsal olarak uzman çavuşların bir altı mertebe olan uzman erbaş erleri derleyen ve onların sorumlusu olan kişiler için sunulan meslek grupları arasında bulunmaktadır.

Uzman erbaş olmak için bazı şartları taşımak gerekmektedir. İşte karşınızda uzman erbaş şartları;

  • Uzman erbaş olmak isteyn adyalar öncelikle Türkiye Cumhuriyeti olmak zorundadır.
  • En az 26 yaşından gün almamış olmak yani başvuru yapabilmek için 26 yaşından büyük olursanız başvuru yapamazsınız.
  • Otaokul, lise, lisans veya önlisans kurumlarından mezun olmak en az ortaokul en fazla yüksek lisans düzeyindeki kişiler başvuru yapabilirler.
  • Askerlik hizmetinin altıncı ayında olmak ya da terhis edildikten sonra üç sene geçmemesi
  • Dışardan yapılan alımlarda özellikle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde en az 50 puan KPSS şartı bulunmaktadır.
  • TSK bünyesinde alınan raporda “komando uzman erbaş olur, paraşütle atlar” Jandarma Genel Komutanlığı tarafından sunulan raporda ise “uzman erbaş olabilir” şartı ile rapor alması
    TSK bünyesinde çalışabilme şartlarına sahip olmak aynı zamanda herhangi bir suç yüz kızartıcı veya terör örgütlerine yardım ve yataklık gibi durumların da bulunmaması gerekmektedir.

Uzman Erbaş Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman erbaş olmak istemenin yanı sıra aynı zamanda uzman erbaş ne kadar maaş alır sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Uzman erbaş olmak isteyenler 6000-6500 doğu görevi yapan uzman erbaşlar ise 7000-7500 lira maaş almaktadır.

Yanıtla