Transmisyon Mili Ağırlık Hesaplama

Transmisyon mili, yuvarlak kesitli, farklı çaplarda, paslanmaz çelikten ve soğuk çekme yöntemiyle üretilen karbon çelikler denmektedir. s235jr (st37-2) , s275jr (st44-2) ve s355j0 (st52-3) gibi çeşitli kalitelerde bulunmaktadır.

Oda sıcaklığında bir kalıptan geçirilmek sureti ile şekillendirme işlemi yapılan çelikler transmisyon çeliği ya da soğuk çekme çeliği denir. Soğuk çekme işlemi ile ısıl işleme gerek duyulmadan malzemenin akma ve çekme dayanıklılığını artması hedeflenir. Bu şekilde işlenen ve kullanılan transmisyon mili ağırlık hesaplama ticari alanlarda maliyet çıkartma gibi işlerde ya da ortaya çıkacak ürünün kalitesi ile ilgili konularda yardımcı olacaktır.

Sıcak haddelenmiş olan çelik sac malzemelerin inceltilmek sureti ile mekanik özelliklerinin geliştirilmesini sağlamak amacı ile çekme yerine oda sıcaklığında haddeleme uygulanmaktadır. Bu tür malzemelere ise soğuk haddelenmiş çelik denmektedir.

Transmisyon Mili Nerelerde Kullanılır?

Transmisyon çelikleri düşük karbon içerir bu sebeple kaynak kabiliyetleri yüksektir. Bu özelliğinden dolayı kaynak gerektiren otomotiv, makine, transmisyon mili gibi birçok parçada tercih edilen maddelerden olmaktadır.

Yapılan bazı uygulamalar da sıcak haddelenmiş çelik çubukların mekanik özellikleri ve yüzey durumları uygun olmamaktadır. Bu gibi durumlara uygun olarak daha önceden sıcak haddelenmiş çelik çubuklar soğuk işlemler uygulanarak özellikleri iyileştirilmiş, soğuk haddelenmiş çelik çubuklar üretilmektedir.

Ticaret Alanında Transmisyon Milli

Transmisyon çelikleri ticari isimlendirme dışında; kimyasal kompozisyondan daha çok, çekme ve kopmaya dayanımına göre isimlendirilmektedir. Bu malzemeler St37-2, St42, St52 ve benzeri çekme mukavemetinin sembolü olacak şekilde belirtirler. Karbon (C) değerleri düşük olduğundan mukavemet artırımı içeriğindeki mangan (Mn) değeri ile yükseltilir. Mesela St37 malzemenin min. 370 N/mm² çekme mukavemetini sağlaması gerekmektedir. Transmisyon çeliği ifadesi ise genellikle SAE 1008 – SAE 1010 – SAE 1012 – SAE 1013 VE ST-37 kalite çelikler için kullanılır. Söz konusu malzemelerin soğuk çekilmiş şekli yani kalibre edilmiş şekli ticari piyasada transmisyon olarak isimlendirilmektedir. Ancak transmisyon mili ağırlık hesaplama işlemi gerçekleştirebilmek için oldukça fazla bilgi ve deneyim isteyen bir iş olabileceği gibi bazen de kolay öğrenilen bir iş olmaktadır.

Transmisyon ve Transmisyon Milli Özellikleri Nelerdir?

Transmisyon çelikleri; düşük karbon değerleri sayesinde yüksek bir kaynak yapabilme yeteneği sağlamaktadır. Bu özellik de işlem sonrası veya montaj esnasında kaynak işlemine ihtiyaç duyulan makine parçalarında, otomotiv ekipmanlar da miller ve imalatın bir çok parçasında kullanımını kolaylaştırma için tercih nedeni olmaktadır.

Transmisyon çeliği; talaş kaldırıma eyleminde sert olmadığı için rahat işlenmektedir. Lakin otomat çeliği gibi talaş kırılma olmadığı için işlem zamanı uzamaktadır. Özellikle kullanılma sebebi ise otomat çelik göre daha ekonomik olmasıdır.

St42 ve St52 malzemeler daha mukavim bir yapıya sahiptir. Bu da içerlerinde bulunan karbon ve mangan miktarının arttırılması sonucu oluşmaktadır. Mesela SAE 1050 malzemenin ısıl işlem bulunmayan mukavemet değerleri, yarısına yakın karbon ihtiva eden St52 malzeme ile neredeyse aynıdır. Transmisyon üretiminde ürünün yüzey kalitesi ise yüksek olup h8, h9, h11 tolerans içerisinde parlak, düzgün ve ovalite bulunmayan malzeme şekillendirmeye sebep olur.

Transmisyon Mili Ağırlığı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Transmisyon mili ağırlık hesaplama için  ölçüleri çap ve uzunluk alanlarına milimetre cinsinden işlenir ve ondalık var ise virgülden sonraki alanlara yazılmalıdır.
Alanlara sadece rakam yazılmalıdır. Yani nokta ve virgül bile yazılmamalıdır.

Ondalık kısım her zaman virgül sağında bulunan alana yazılmalıdır. Listelenmiş ya da belli bir içerik yok ise özgül ağırlık kullanılarak transmisyon mili ağırlık hesaplama kolayca yapılır.

Transmisyon mili hesaplamak için https://www.karacametal.com/transmisyon-mili-agirlik-hesaplama tıklayabilirsiniz.

Yanıtla