Çatışmaları Çözmek için Gereken 6 Adım

Bir çatışmaya girdiğinizde bu adımları hatırlamayı başarırsanız, verimli bir şekilde çözmeye hazır hale geleceksiniz. Çatışmaları kibarca ve onlara değerli zamanınızı kaybettirmeden sona erdireceksiniz. İşte, çatışma kaçınılmaz olduğunda yapılması gereken 6 önemli şey:

  1. Dikkatle Dinle

Sakin olun ve sessiz kalın, diğer kişinin dinlenmesi önemlidir. Bu yüzden böyle yaygara yaratıyor. Sakin ve dikkatli dinlerseniz, ses tonunu kendiliğinden düşürmeye başlarlar, sakinleştiğinde konuşun.

çatışma

çatışma

  1. Konuşmasına İzin Ver

Onların özgürce konuşmalarına, çatışma ve öfkeleri ile ilgili tam gerekçelerini açıklamalarına izin verin. Karşınızdaki gücünü göstermek için duyulmak istiyor, ancak hazırlıklı olun: Kendilerini nasıl ifade edeceklerini bilmeyen, kafası karışık birçok kişi var, bu yüzden sadece bağırıyorlar.

  1. Empati Yap

Kendinizi onun yerine koyun ve neden böyle davrandığını düşünün. Belki de işi çok stresli veya hayatı istediği gibi gitmiyor. Siz bu pozisyonda olsaydınız ne yapardınız? Bu karşınızdakini daha iyi anlamanıza ve çözmenize yardımcı olacaktır.

  1. Söylediğini Onayla

Konuşabildiğiniz zaman, “Demek istediğini anladım” veya “Evet, haklısın” gibi cümleleri kullanın. Bu şekilde, onları dinlediğinizi görecekler ve çoğu zaman ihtiyaç duydukları şey budur. Karşınızdakinin söylediği konuyla ilgili bir uzlaşmaya varıldıktan sonra, fikrinizi açıklayabilirsiniz.

iletişim

iletişim

  1. Yanıldığını Kabul Et

Eğer durum buysa yanlış olduğunu başkalarının önünde yanıldığınızı itiraf edebilirsiniz, bu özgüveninizi gösterir. Çatışmayı hızla sonlandıracak ve başkalarının sizin hakkınızda görüşlerini arttırmış olacaksınız. Şüpheleriniz varsa, “Belki de haklısınız, birlikte görüşebilir miyiz?” doğru cümleler olacaktır.

  1. Diğer Kişinin En İyi Tarafını Gör

Başkasının kişisel yaşamı hakkında, onlardan hoşlanacak bir ayrıntı biliyorsanız, yaptıklarını hayal etmeye çalışın. Bunu yaparken, kişinin diğer mutlu tarafı ile en iyi şartlarda konuşmayı başaracaksınız.

Yanıtla