Kariyerde Yükselebilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

İş ortamında bazı sektörler sürekli bir planlamaya ve yaratıcılığa ihtiyaç duyar. Üretim tesislerinde, çoğu hizmet sektöründe, Ar-Ge dışı gerçekleştirilen mühendislik çalışmalarında belli rutinler mevcuttur. Genellikle yapılacak tüm işler öncesinde bilinir, sistem hazırdır. Ancak Ar-Ge çalışmalarında ve ofis çalışmalarında düzenli toplantılar yapılır ve işlerin iyileştirilmesi, mevcut ya da olası problemlerin çözümlenmesi gibi hedefler için üretkenlik, yaratıcılık gibi unsurlar büyük bir önem taşır.

kariyer

kariyer

Bu tip unsurların önem taşıdığı sektörlerde yükselmek biraz daha kolaydır. Elbette klasik kariyer tavsiyelerinde sürekli bir dinamizme ihtiyaç olduğu, sürekli not alma ve notları kontrol etme durumunun söz konusu olduğu vurgulanır. Ancak yaratıcılık bunların dışında gelişir ve çoğu zaman yalnızca tek kişinin sorumlu olduğu bir durum değildir.

Yaratıcı ve Üretken Bir Sistem İçin Neler Yapılmalı?

Toplantılar birçok sektörde vazgeçilemeyecek öneme sahiptir ya da öyle sanılır. Yapılan bazı araştırmalar gerçekleştirilen toplantıların birçoğunun vakit kaybı dışında herhangi bir değişim yaratmadığı kanısına varıyor. Efektif olmayan her adımı atlamak ve toplantı süresini kısmak daha faydalı olabilir.

kariyerde yükselmek

kariyerde yükselmek

Bireysel anlamda denenen metotlardan alınan verimin farkına varmak, yanlış giden adımları ve doğru biçimde gerçekleştirilen projeleri incelemek perspektif kazanmaya yardımcı olur. İş tanımınız dışında istenen yardımları kabul etmeden önce öncelikli işleri tamamlamaya özen gösterilmelidir. Yemek molası gibi aralara gerek olmadığı yanılgısına düşülmemelidir. Yaratıcılık karmaşanın içinden çıkıp, sakin kafayla düşününce gelir.

Yanıtla