Türkiye’de Cennet Bitmez: Kocaeli Ballıkayalar 

Ülkemizin her yerinde farklı bir doğa harikası bulunur. Türkiye’de Cennet Bitmez: Kocaeli Ballıkayalar da bunun örneklerinden birisidir.

Türkiye’de cennet bitmez: Kocaeli Ballıkayalar, doğa harikası bir alana sahiptir. Yeşilin ve doğanın birleştiği Ballıkayalar, doğanın içinde dinlenmenize olanak sağlar. Kocaeli’nin Gebe ilçesinde bulunan Ballıkayalar, Tavşanlı Köyü’ne yakındır. Doğal güzelliklerin bulunduğu, etkileyici bir alanda yer alır. Gebze ile arasında 8 km bulunmaktadır. Kocaeli ve İstanbul’a yakın bir konumda yer alır. Tatil kaçamakları için uygun bir rota olarak belirlenebilir. 1. Derece sit alanı olan Ballıkayalar, koruma altına alınmıştır. Kanyona benzeyen yapısı, görenleri kendisine hayran bırakır. İçinde yüzlerce çeşit canlıya rastlamak mümkündür. Bu canlılar doğal habitatları olduğundan burada yaşam sürmektedirler. Vadinin yakınlarında Ballıkaya dere adında bir akarsu da bulunur.

Kocaeli Ballıkayalar Tabiat Parkı

Doğal güzellikleri ile öne çıkan Kocaeli Ballıkayalar tabiat parkı bünyesinde bir de kamp alanı bulundurur. Kamp yapmak için oldukça uygun bir alana sahiptir. Tüm parkı ve vadiyi yürüyerek dolaşmanız mümkündür. Uzun doğa yürüyüşleri için ideal bir alandır. Profesyonel ekipman kullanmak isteyen kişiler, trekking de yapabilir. Tırmanış yapmak için de bu mevki civarında çalışmalar yapabilir. Bu alan, birçok profesyonel dağcının tırmanma alanları olarak bilinmektedir. Alanda 2belli miktardaki ücretlere kiralayabileceğiniz çadırlar da bulunur.

Ballıkayalar Kanyonu

Trekking ve kaya tırmanışı yapılan Ballıkayalar kanyonu, oldukça etkileyici bir konumda yer alır. Dileyen kişiler kanyon çevresinde kamp da yapabilir. Kamp ekipmanları ile gelen kişiler rahatlıkla çadırlarını kurabilir. Bunun yanında hazırlıksız gelenler için de çadır kiralama imkanı bulunur. Doğa harikası bu alanda vakit geçirmek, şehrin stresinden kurtulmak için uygun bir konumdadır. Trekking deneyimi yaşamak da unutulmazlar arasına girebilir. Birçok deneyimi elde edebileceğiniz alan, şehre uzak bir konumda yer alır.

Ballıkayalar Piknik

Doğal güzellikleri ile öne çıkan Ballıkayalar piknik alanına da sahiptir. Piknik yapmak için birçok uygun alanı bulunur. Kanyon çevresinde piknik alanlarına rastlanır. Kamp yapan kişiler de piknik yapmak için, kanyonun çevresini kullanabilir. Doğal güzellikler içerisinde yemek yeme deneyimi, inanılmaz bir rahatlama sunar. Kişilere unutamayacakları bir deneyim yaşatır. Hafta sonunda soluklanmak isteyen kişiler, Ballıkayalar piknik alanını kullanabilir. Bu şekilde rahatlamaları mümkündür. Piknik alanlarında aranan en önemli özellik temiz alanlar olmalarıdır. Ballıkaya sit alanı olduğundan, düzenli bir şekilde temizliği sağlanmaktadır. Piknik yapan kişiler de alanı temiz bırakmalıdır. Bu şekilde sonradan kullanann kişiler de bu doğa harikası yerde rahatlıkla piknik yapabilir. Bir piknik alanından beklenen her şeyi burada bulmak mümkündür. Piknik ekipmanları ile bu alanda rahatlıkla piknik yapılabilir.

Ballıkayalar Otobüs

Ballıkayalar alanına ulaşım oldukça kolaydır. Bu alanı kullanmak isteyen kişiler toplu taşıma ile alana ulaşım sağlayabilir. Ballıkayalar otobüs ulaşımı, 399 Tepecik – Gebze otobüsü ile sağlanır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlanması, hafta sonlarını geçirmek için ideal bir alan olmasını sağlar. Kocaeli ve İstanbul’dan ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçlarına Gebze otogarından binilebilir. Pendik’ten hızlı trene binilerek de otobüslere binilecek alana ulaşılabilir. Demirciler ya da Tavşanlar otobüsünü kullanarak bölgeye ulaşım sağlanabilir. Özel araç ile Gebze D-100 karayolundan ulaşım sağlanabilir.

Ballıkayalar Sit Alanı

Canlı çeşitliliğinin fazla olduğu Ballıkayalar sit alanı, doğal güzellik açısından da bulunmaz bir güzelliğe sahiptir. Vadi ve kanyonu ile de harika bir görünüme sahiptir. Kişiler, istedikleri zaman ulaşabilecekleri bu alanı dikkatle korumalıdır. Piknik esnasında oldukça dikkat etmelidir. Ülkemizin doğal güzellikleri, anca bu şekilde korunabilir.

Yanıtla