Şık Bir Ev İçin Sağlığınızdan Olmayın

Sağlık denince akla ilk eklem ağrıları ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar geliyor ancak bünyelerin alışık olmadığı bazı kimyasallar uzun süre maruz kalındığında çok daha ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü bu anlamda insan sağlığına zararlı olan birçok maddenin hangi rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtmiş durumda.

dekorasyon

dekorasyon

Ev dekorasyonunda kullanılan mobilyalardan tutun da mermere, tezgahlara, granite, parkelere kadar birçok eşya ve materyal incelenerek belirlenmiş olan sağlık açısından zararlı ya da zararlı olabilecek unsurlara dikkat etmek gerekir. Örneğin mermer ve granit gibi tezgah ürünleri içerlerinde sağlığı tehdit eden Radon bulundurabileceğinden satın alınması aşamasında yerli üretime yönelmek ve Radon miktarını sormak önemlidir. Bekerel ölçü birimine bağlı olarak 30 Bq üst limit olmalıdır.

Dekorasyonda Sağlığı Tehdit Eden Materyaller Nelerdir?

En dikkat çekici unsurlardan biri mobilyaların birleştirilmesinde kullanılan yapıştırıcılar içerlerinde Dünya Sağlık Örgütü’nce kanserojen kabul edilen formaldehit bulundurur. Mobilya yapıştırıcısı olarak kullanılan yapıştırıcıların birçoğu içerisinde formaldehit bulundurur. Esas sorun miktarın yüksek olmasıdır.

dekorasyon önerileri

dekorasyon önerileri

Avrupa’da sağlık açısından zararlı olduğu gerekçesiyle sınırlandırılmış olan formaldehit miktarı mobilyalar ve parkelerde E1 amblemi ile simgelenir. E2 ve E3 çeşitleri de olan bu sınırlarda en güvenilir ve en sağlıklı seçenek E1’dir. Parkelerde ağaç oranının yüksek olması da sağlık açısından önemlidir. Temas edilecek, tüketilecek, satın alınacak ürünlerde organik içerik bulunduran ve mümkünse kimyasal içermeyenleri tercih etmek gerekir.

Yanıtla