Yüzme Nasıl Öğrenilir ?

Elbette kendi başınıza yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Fakat ilk başlarda yanlışlarınızı görebilmeniz adına yanınızda biri olması tavsiye edilir. Yüzmeyi öğrenmeden önce su ile barışık olmalısınız eğer suya karşı bir korkunuz olduğundan dolayı yüzmeyi öğrenmemişseniz mutlaka profesyonel kişilerden yardım almalısınız. İlk başta ayak hareketleri ile su yüzeyinde durmaya çalışınız. Havuz gibi bir yerde yüzüyorsanız tutunacak bir kısım bulabilir ve onun yanında temel hareketlere başlayarak adım atmış olabilirsiniz. Denizdeyseniz boyunuzu aşmayacak bir kısımda olup orada temel hareketlere başlayarak vücudunuzu yüzey kısma çıkartabilirsiniz. Yüzme stillerini araştırarak kendinize uygun stili belirleyip ona göre çalışabilirsiniz. Hepsini aynı anda yapmanın imkanı olmasa da doğru stili belirlemek önemlidir. Genelde en çok tercih edilen stil, serbest yüzme stilidir.

Kurbağalama yüzüş, sırtüstü yüzüş ve kelebek yüzüş ise diğer yüzme şekilleridir. Hangi stili tercih edecek olursanız olun unutmamanız gereken tek şey panik olmamanızdır. Suyun kaldırma kuvvetine inanın ve panik olmadan rahat bir şekilde hareketleri deneyin. Aklınıza gelecek kötü ihtimalleri düşünmeyin. İlk başta kolluk can simidi gibi yüzmeyi kolaylaştıran ve sizi yukarıda tutan araçlarla yüzmeye ısınabilirsiniz. Daha sonradan bu yardımcı araçları kaldırarak kendinizi su üstünde tutmaya çalışabilirsiniz. Eğer imkanınız yok ve kendi başınıza yüzme öğrenmek istiyorsanız yukarıdaki yazıdan yararlanabilir ve daha fazla araştırma yaparak kendiniz öğrenebilirsiniz.  İmkanınız varsa profesyonel destek alabilirsiniz ya da yüzmeyi çok iyi bile eş, dost ve akrabalarınızdan rica edebilirsiniz. Böylelikle yanınızda yüzmeyi iyi bir şekilde bilen biri olurda olaya daha kolay adapte olabilirsiniz. Yaptığınız yanlışlarda hemen olaya dahil edip doğrusunu gösterebilecek biri olursa elbette ki hem daha kolay hem de daha doğru bir şekilde yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Yüzmek Neye Yarar?

Yüzmek; akla gelen ilk tabiri ile yaz mevsiminde denizde ve havuzda eğlenmek adına yaptığımız bir faaliyet olarak bilinir.  Sadece eğlenilen bir aktivite olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda tüm kaslarımızı çalıştıran bir spor faaliyetidir. Etkilediği bölgeler, kalp kordinasyon sağlamaktan tutun psikolojik sorunlara kadar etkisi vardır. Hal böyleyken ne kadar etrafımız denizlerle kaplı olsa da hala daha büyük bir çoğunluğumuz yüzme bilmemektedir.

Yanıtla