Gebelikte Kilo Artışı

Hamilelik süreci boyunca iştahı açılanlardan mısınız, yoksa inadına iştahı kesilenlerden mi? İkisi de kötü bir durum aslında, öyle değil mi? İştahınız çok açıksa aşırı yemek yiyerek, aşırı kilo alabilirsiniz. İştahınız kapalıysa da, yemek yiyemezsiniz. Ve bu da hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için sıkıntılı bir durum. O halde gebelik dönemi boyunca ortalama ne kadar kilo alınmalı sizce?

gebelik

gebelik

Gebelikte Alınacak İdeal Kilo

Gebeliğin ilk aylarında aşırı kilo almak, sağlıklı bir durum değildir. Bir anda aşırı kilo almak, normal bireyler için bile sağlıklı değilken, gebelikte hiç değildir. Özellikle ilk üç ay, 1 kilo artış olması en sağlıklı olanıdır. Fazlası hem size hem de bebeğinize zararlı olacaktır.

Genel olarak gebelik dönemi boyunca alınan kilolar, kişiden kişiye değişebilir. Sizin kilo almaya elverişli bir yapınız varsa, normalden daha fazla kilo alabilirsiniz. Ya da bebeğiniz kilolu bir bebek olarak dünyaya gelecekse, yine fazla kilo alabilirsiniz. Yani kilo artış oranı, farklı sebeplerden dolayı kişiden kişiye göre değişebilir.

hamilelik

hamilelik

Gebelik boyunca kilo artış oranı değişkenlik gösterse de, en sağlıklı olanı 10-15 kilodur. Fazlası bebeğe zarar verdiği gibi, size de zorluk yaşatır. Zira hem bebekten dolayı hem de fazla kilodan dolayı hareket özgürlüğünüz kısıtlanır. Nefes almakta dahi zorluk çekmeye başlarsınız. Bu nedenle, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edin.

Mümkün olduğunca ideal artış oranından sapmayın hanımlar! Aksi halde zorluğunu yine kendiniz yaşarsınız…

Yanıtla