Doğumda Anne Ölümlerine Global Tıbbi Çözüm

Çok uzak olmayan geçmişte, doğum sonrası kanama olayından günümüze göre daha fazla anne öldü, ancak bu sayı, doğum sonrası kanamayı durdurmak için kullanılan oksitosin (genellikle pitosin olarak bilinir) ilacının icadı sayesinde düştü. Ancak, fakir ülke kadınları bu kadar şanslı değil.

doğum

doğum

Doğumda Kanama Sonucu Ölüme Yeni Versiyon İlaç

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), gelişmekte olan ülkelerdeki anne ölümlerinin % 25’inin doğum sonu kanamaya bağlı olduğunu tahmin ediyor. Bazı istatistiklerde bu, yılda 140.000 kadınla veya her 4 dakikada bir 1 kadınla daha yüksek bir orana çıkıyor. Tıp dünyası bu sorunu çözmek için bir şeyler icat etti, ancak yoksul, az endüstrileşmiş ülkelerdeki ailelere ulaşılabilir kılmak için henüz bir yol bulamadı.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, geçtiğimiz günlerde yoksul ve gelişmekte olan ülkelerde daha başarılı bir şekilde kullanılabilecek oksitosinin yeni bir formu oluşturduklarını açıkladı. Yoksul ülkelerdeki anne adayları, her zaman elektrik veya eğitimli tıbbi personele erişemeyecekleri için büyük avantajlar sağlayan oksitosinin inhale edilmiş versiyonu, buzdolabına ihtiyaç duyulmadan ve kolayca bir kişi tarafından uygulanabilecek.

doğum yapmak

doğum yapmak

Oksitosinin yeni versiyonu ile 146.000 kadın hayatının kurtarılacağını tahmin edili, ancak şu an itibariyle, ilaç kullanımı henüz başlangıç ​​aşamasında ve ihtiyaç duyan kadınlara henüz ulaşmadı. Elbette, bunun gibi şeyler genellikle kimsenin itiraf etmek istemediğinden daha fazla zaman ve prosedür gerektirir. İlacın resmen onaylanmasından sonra bile, ilacın üretilmesi ve ihtiyaç duyulan ülkelere dağıtılması için fon sağlanmalıdır.

Yine de, umalım ki yeni ilaç, doğumdan sonra bu annelere çok geç olmadan ulaştırılır ve modern tıbbın mucizesiyle daha az anne ölür.

Yanıtla