Temel Doğum Yöntemleri

Hamile kaldınız ve çok mutlusunuz. Sonunda anne olacak ve 36 hadi bilemedin 38 hafta sonra anne olacaksınız.

Hayatınız baştan sona değişecek. Siz aslında bu değişimden şikâyetçi değilsiniz ve hep bu anı beklediniz aslında. Ama işin sizi en ürküten tarafı doğum dönemi değil mi? Hadi itiraf edin.

doğum

doğum

Hamile kalmak, hamilelik bir biçimiyle halloldu ama ya doğum o ne olacak? Sonuçta canınızdan can kopacak. Ödünüz kopuyor ve karar veremiyorsunuz, hangi doğum yöntemi olacağına. O zaman biz size biraz bu konuda bilgi verelim.

  • Normal Doğum: Eğer sağlıklı bir hamilelik geçiriyor iseniz o zaman sizin için en ideal olanı elbette ki normal doğum biraz ağrınız olacak, bebeğinizin ne zaman doğacağını bilemeyecek ve kendinizi doğanın kurallarına emanet edeceksiniz ama hem anne adayı, hem de bebek için en sağlıklı yöntem.
  • Sezaryenle Doğum: Günümüzde birçok anne adayı normal doğumun yaşattığı sorunlardan korktuğu için bu yönteme başvursa da yurt dışında çok daha tercih edilmiyor ve ancak zor durumlarda başvuruluyor. Zira sonuçta cerrahi bir müdahale, üstelik doğum sonrası kanama çok daha uzun sürüyor.
doğum yapmak

doğum yapmak

  • Suda Doğum: Özgü Namal gibi ünlülerin tercih etmesi ile hayatımıza giren su da doğum, ağrısız sızısız, normal doğum yapmak ve değişik bir deneyim yapmak isteyenler için ideal.
  • Epidural Anestezi İle Doğum: Epidural anestezi belden aşağı vurulan bir iğne uygulanan yöntem. Bu yöntem de sezaryen tercih edilebildiği gibi normal doğum da uygulanabiliyor. Anne doğumun tüm aşamalarını izleyebiliyor lakin anestezi doğru noktaya uygulanmaz ise anne adayının felç olma riski mevcut.

Yanıtla