Bebeğinizin İlk Aylarında Yaşayacağınız İlkler

Hamilelikten ve doğumdan kurtuldunuz ve şu anda resmen anne oldunuz, tebrikler! Hayatınızın en zorlu ve bol ödüllü yıllarına da hoş geldiniz. Bebeğinizin ilk aylarından emekleme sürecine kadar merakla beklediğiniz önemli özelliklerinin, ilk anların tadını çıkarın.

Bebeğiniz İlk Ne Zaman Gülümser?

“Bebek gibi uyuma” deyimini birçok kez gözden geçireceğiniz ilk aylarda gece boyunca birden fazla kalkıp tekrar uyumaya çalışacaksınız.

bebeğin gülümsemesi

bebeğin gülümsemesi

Yakında zihninizi kaybedeceğinizi düşündüğünüzde, bebeğiniz yaklaşık 2 aylıkken gördüğünüz şey o ana kadar yaşadıklarınızı siler atar. Evet, bebeğiniz gülümsüyor ve karşı konulmaz sesler çıkarıyor. O, göz çevresinde odanın etrafında sizi takip etmeye çalışır.  Yüzünüzü tanıdığını ve sizi gördüğünden memnun olduğu söylemeye çalışması için erken tabii.

Bebeğiniz 4 aylıkken Neler Yapar?

4 aylıkken, bebeğiniz hayatın hayal kırıklıklarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Sihirli bir şekilde elini ağzına sokma yeteneğine sahip olan parmaklarını emmeye başlar ve böylece kendini rahatlatıcı bir davranış geliştirir. Bebeğinizin nörolojik gelişiminin bir başka göstergesi, ilk birkaç ayı karakterize eden ilkel, sarsıntılı kol ve bacak hareketlerinin kaybedilmesidir. Kahkahası ve çığlıkları bulaşıcıdır ve 4 aylıkken mutludur.

bebek

bebek

Ne Zaman Deliksiz Uyursunuz?

Çoğu bebeğin beyninde oluşan olgunluk beş ila altı aylıkken dinlendirici bir gece uykusuna yatkınlık sağlar. Tekrar hayata geçebilirsin! Buna ek olarak, bebeğinizin gündüz kestirme programı da bu aylarda netleşir. Bir kez daha, zamanınızı programlayabilirsiniz.

Bebeğiniz Ne Zaman Oturabilir?

Tavana sırtüstü pozisyonda bakmak çok sıkıcı olmalı, ancak yatay seyir halinde ilginç insanlar ve nesneler dünyasını algılamaya başlar. El-göz-ağız eşgüdümü, bu aylarda nesneler hakkında hem dokunsal hem de sözlü duyularla öğrenmesini sağlar. Her şey ağzına girmelidir!  Çocuklar, 6-8 aylıkken bağımsız olarak oturmayı öğrenirler.

Yanıtla