3D Mask ve Mikro-Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği alanında ön plana çıkan 3D mask tekniği ile mikro-rinoplasti yöntemleri klasikleşmiş rinoplasti tekniklerinden çok daha başarılı estetik müdahaleler gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Burun estetiği alanında başarılı çalışmaları ile adından söz ettiren Dr. Yakup Avşar bu iki tekniği rinoplasti alanına kazandıran isim oldu. Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen bu teknikler kısa sürede yaygınlaşarak tüm dünya genelinde de uygulanmaya başlandı. Peki, kombine şekilde de uygulanabilen bu iki yöntemin özelliği ne?

avşar surgical

avşar surgical

Mikro-Rinoplasti Tekniğiyle Burun Estetiği

Burun şekli üzerinde yapılan müdahalelerin çok daha kolay ve başarılı bir şekilde uygulanabilmesine olanak tanıyan mikro-rinoplasti tekniği Dr. Yakup Avşar ismiyle birlikte anılıyor. Bu teknik mikro motor sistemi ile birlikte uygulanıyor. Dr. Yakup Avşar mikro motor sistemi ile birlikte kullanılması için özel olarak mikro motor uçları tasarladı. Bu uçlar deneyimli bir hekim tarafından tasarlandığı için burun estetiğinde ihtiyaç duyulabilecek tüm işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesine olanak tanıyor.

Burun kemiği, burun ucu, burun köprüsü ve iç dokular üzerinde her türlü müdahalenin gerçekleştirilmesini sağlayan mikro motor sistemi uçları uzun süre açık burun ameliyatı ile gerçekleştirilebilen işlemlerin kapalı burun ameliyatı ile de yapılabilmesine olanak tanıyor. Ayrıca mikro-rinoplasti tekniği endoskopi teknolojisinden de faydalanılarak hayata geçiriliyor. Mikro kameralar kapalı burun ameliyatlarında, müdahale edilen dokunun 20 kat büyütülmüş görüntüsünü elde etmeyi sağlayabiliyor.

Görüntü magnifikasyonunun sağlanabiliyor olmasını da yardımı ile çok zorlu olabilen müdahaleler hekim tarafından daha kolay gerçekleştirilebiliyor. Mikro motor sistemi ve özel dizayn olan uçları artık yurt dışında da kullanılmaya başlandı. Dr. Yakup Avşar’ın kazandırdığı bu teknik sayesinde burun estetiği ameliyatları hastanın daha konforlu bir iyileşme süreci yaşamasını sağlayabilecek şekilde uygulanabiliyor.

3D Mask Tekniği ve Rinoplasti

Burun estetiği alanında uygulanan bir diğer yeni teknik de 3D mask adıyla biliniyor. Yurt dışında 3D Avşar mask adıyla anılan bu tekniğin mimarı da tahmin edebileceğiniz gibi Dr. Yakup Avşar oldu. Bu yöntem aslında estetik müdahale esnasında uygulanan bir teknik değil. Ancak estetik ameliyat esnası kadar önemli olan ameliyat öncesinde uygulanıyor. Hasta nasıl bir burun şekli istediğini ya da hastanın yüzüne en uygun burun şeklinin nasıl olduğunun belirlenmesinin ardından dijital ortamda hastanın yüzü, istediği burun şekli olacak şekilde hazırlanıyor.

burun estetik 3d maske

burun estetik 3d maske

Ardından 3D print teknolojisi kullanılarak hastanın yüzü yeni burun şekli ile birlikte maske formunda çıktı alınıyor. Bu maske elbette 3 boyutlu bir görüntüye sahip ve hastanın yüzü ile birebir aynı olduğundan hastanın istediği burun şeklini dokunarak deneyimlemesi mümkün olabiliyor. Maskeyi eline alabilen ve farklı açılardan istediği burun şekline bakabilen, dokunabilen kısacası deneyimleyebilen hasta çok daha rahat bir şekilde istediği burun şeklinden emin olarak estetik ameliyata girebiliyor.

Aslında çok sayıda kişinin burun şeklinden memnun olmadığı halde estetik ameliyat olmak istememesine sebebiyet veren durum, ameliyat sonrasında yeni burun şeklini beğenip beğenmeme endişesi oluyor. Dr. Yakup Avşar tarafından geliştirilen 3D mask tekniği ile işte bu problem ortadan kaldırılmış oluyor. Çünkü bu teknik sayesinde hasta istediği burun şeklinden emin olabiliyor. Ameliyat kararının hekim tarafından da çok daha rahat alınmasını sağlayabilen teknik sayesinde rinoplasti sonrasında hastanın burnunu yadırgaması, beğenmemesi ya da istediği burun şeklinin aslında kendisine yakışmadığını düşünmesi gibi tüm sorunlar ortadan kaldırılmış oluyor.

Yurt dışında, pek çok ülkede uygulanmaya başlanan ve 3D Avşar mask adıyla bilinen bu yöntem Türkiye’de de sıklıkla uygulanmaya başlandı. Hastalar açısından son derece yüz güldüren bir yöntem olan 3D mask ile artık burun estetiği olmak isteyenlerin sayısında da belirgin bir artış yaşanıyor.

Yanıtla