Yeni Nesil Oyun Çılgınlığı

Teknoloji çağını yaşadığımız şu günlerde yeni neslin rağbet ettiği oyunlar tutku haline döndü. Birçok çocuk ve genç bilgisayar, tablet ve telefonlara kolaylıkla indirilebilen oyunlar ile tüm zamanını geçirebiliyor. Ruhsal olarak sıkıntı yaratan bu durum aynı zamanda bedensel olarak da zarar veren etkenleri de beraberinde getiriyor. Bunların yanı sıra gelişim çağında bulunan çocuklarında gelişimlerini engelleyen ya da onları yanlış yönlendiren içerikler ile toplum için zararlı ya da kendileri için zararlı olan içeriklere de kavuşmuş oluyorlar.

Tüm zamanını oyun başında geçirmek asosyal olan yeni neslin gelişimini sağlarken ayrıca bilgiden yoksunlaşan bireylere de dönüşüyor. Kitap okumak ya da ders çalışmak gibi gayelerin ikinci planda bir yer almaması yeni neslin oldukça büyük sıkıntılar ile hayat içinde yer almasına etki ediyor.

Ne Yapmalı?

Hem ülkemiz hem de çocuklarımız için yapılması gereken elbette ebeveynlere düşüyor. Çocukların gelişiminde olumsuz etki sağlayan bu oyun çılgınlığından kurtarmak için onlar ile zaman geçirmeniz ve onları bu oyunlardan uzaklaştırmanız önemlidir. Bazı gençlerde ise bu bir tutku ve bağımlılık haline dönüştü. Bu gibi durumlarda ise konusunda uzman olan kişilerden destek alarak bağımlılığın giderilerek normal yaşam koşullarına dönüşü sağlanmalıdır. Böylelikle daha sağlıklı bireylerin yetişmesi ve teknolojinin gerçekten gerekli olan durumlar da ve gerektiği kadar kullanımı da hayatımız içinde yer alır.

Yanıtla