Süt Dişlerini Atmayın

Çocuklarımızın da zaman içinde bazı değişimler görülür. Bunlardan birisi olan süt diş dökümü ise ilkokul zamanında sıklıkla karşımıza çıkar. Süt dişlerinin yastık altında bir gece bekletilmesi ve çocuklara diş perisi masalının anlatılması büyüklerin sıklıkla yaptıkları bir oyun uygulaması olup aynı zamanda süt dişlerinin yüksek yerlere atılma geleneği de bulunuyor. Fakat bunların hiçbiri yeni kök hücre içerik çalışmalarının bilinmediği dönmelerdeydi.

İnsan için son derece önemli olan kök hücreler aslında gene kendinde bulunuyor. Birçok önemli hastalığın tedavisinde önemli olan kök hücreler aslında çocukluk dönemimizde bizi terk eden süt dişlerinde bulunuyor.

Çocuğunuzun kök hücrelerini saklayarak zamanı gelince kullanabilmesini sağlamak ve başına gelebilecek olan hastalıklar karşısında kullanıma hazır olan bir seçime yer vermesi için süt dişlerinin saklanması gerekir.

Süt dişlerinin uygun koşullarda saklanması için Amerika ve Avrupa ülkelerinde yıllar öncesinde bankalar kuruldu. Ülkemizde de 2007 yılı itibari ile kurulmaya başlanan bankalar sür dişinden kordon bağına kadar insan bedeni için önemli olan kök hücrelerin saklanmasına etki ediyor.

Süt Dişleri Nasıl Saklanır?

Süt dişi saklama işleminde bankalardan destek alınır. Bankaya başvurarak size sunulacak olan kit ile süt dişinin saklayarak kırk sekiz saat içinde dişi yeterli uygulama ile saklanması için merkeze ulaştırılması gerekiyor. Son derece uzun vadeli bir saklamaya yer açılan bankalarda dişler eksi 196 derecede saklanır.

Yanıtla