Online İşletme Sahipleri için Web Analizleri Kullanmak Ne Anlama Gelir?

Çevrimiçi işletmenizi büyütmeye çalışıyorsanız, analizler kullanmak mükemmel çözüm araçlarıdır. Online işletme sahipleri için artık, web sitesi sorunlarını gidermek, siparişleri doldurmak, müşterileri takip etmek ve pazarlama kampanyaları oluşturmak yeterli değildir. İşletmenizin sürekliliği için analizlere odaklanmak zorundasınız ve bu, yalnızca kaç kişinin sitenizi her gün ziyaret ettiğini kontrol etmek anlamına gelmiyor.

Web analitiği sayesinde, ziyaretçilerin sizi nasıl bulduklarını, sitenizde nasıl hareket ettiğini izleyebilir, ayrıldıktan sonra nereye gideceklerini takip edebilir ve kaç tanesinin sitenizi incelediklerini görebilirsiniz. Bu sayede hangi yönlendirme ve reklam kampanyalarının etkili olduğunu veya değiştirileceğini öğreneceksiniz. Dönüşüm oranlarınızı artırmak için belki bir mobil uygulama geliştirmeniz gerektiğini göreceksiniz. Sonuç ne olursa olsun, faydaları toplayabilirsiniz, ancak çalışma gerektirir.

Web Analitiğinde Google Analytics En İyi Çözüm mü?

Google Analytics, temel hizmetleriyle ilgili olarak iyi bir izlenim bırakıyor. Yeni başlayanlar için, ziyaretçi sayılarını, trafik kaynaklarını, cihazları, yeri, sosyal medya paylaşımlarını, dönüşüm oranlarını ve ziyaretçi akışını izleyebilirsiniz. Ayrıca, mobil uygulama kullanıcılarının ekran boyutları gibi şeyleri bilmek isteyen sabit özlü analizcilere yönelik çok sayıda ayrıntılar mevcuttur. Ve tabii ki, program ayrıca Google’ın AdWords ve AdSense programlarıyla da bağlantı kuruyor.

Daha derine inebilecek ve daha fazla hizmet sunabilen diğer web trafik analiz programları var, ancak Google Analytics fonksiyon ve değer kombinasyonu nedeniyle pazar lideri. Üstelik bedava, bundan daha iyi bir anlaşma elde edemezsiniz.

Olumsuz yönleri ile Google Analytics biraz karmaşıktır, bu da programın tam öğrenilmesi aşamasında zor olabilir. Bir diğer ortak şikâyet, gerçek zamanlı istatistiklerin olabildiğince duyarlı olmamasıdır. Bazı kullanıcılar Google’ın tüm bu verileri yalnızca kullanıcının yararına olarak toplamış olması konusunda endişeleri olduğunu belirtiyor. Yine de kısa süre içinde yeni güncellemeleri ile Google’ın bu sorunları giderebileceğine inanıyoruz.

Yanıtla