Organik Yumurta ve Diğer Yumurta Çeşitleri Kafanızı Karıştırıyor mu?

Yumurta pazarında organik, kafessiz, serbest dolaşan, vejetaryen beslenen, selenyumlu vb seçenekler giderek genişliyor. Bu yumurta etiketlerinin gerçekten ne olduğunu ve sizin için en uygununun organik yumurta mı yoksa diğer türlerden biri mi olduğunu anlayabilmeniz için küçük bir araştırma yaptık.

Köy Yumurtası ve Doğal Yumurta Aynı Şey mi?

Prensipte aynıdır; doğal şekilde yaşamakta şanslı olan tavuklardan gelirler; açık alanlarda ve ormanda dolaşırlar, yiyecek ararlar (öncelikle tohum ve böcekler, küçük sürüngenler) küçük ve gece yumurta yapmak ve sabaha yumurtlamak için evine dönerler. Ancak doğal ya da köy kelimesinin yasal bir anlamı veya sertifika süreci yoktur. Bu tür yumurtalar küçük çiftliklerden pazarlara veya doğrudan tüketiciye yönelik satılırlar. Yumurta satan belirli bir çiftlik hakkında daha fazla bilgi edinmek genellikle kolaydır, çünkü çoğu kez -haklı olarak- hayvanları için bakım yaptıklarından gurur duyarlar.

organik yumurta

organik yumurta

Organik Yumurta Nedir?

Organik olarak nitelenmek için, yumurtalar yalnızca organik yemle beslenen tavuklardan gelmelidir, yani hayvan yan ürünleri, sentetik gübreler, zirai ilaçlar veya diğer kimyasal katkı maddeleri içermeyen yem ile beslenmiş olmalıdır. Genetiği değiştirilmiş gıdalar kullanılamaz. Buna ek olarak, organik yumurtalar sadece bir enfeksiyon durumunda antibiyotik verilen tavuklardan gelmelidir, oysa ticari tavuklara rutin olarak antibiyotikler verilir. Organik yumurta üretiminde hormon veya başka ilaçlar kullanılamaz.

Benzer şekilde, vejetaryen yumurta, antibiyotiksiz yumurta veya “doğal yumurta” üretim tesisleri organik yumurta gibi aynı incelemeye tabi değildir. Hiç kimse gerçekten denetlemediğinden, vejetaryen yumurtayı neyin oluşturduğu konusunda kendi standartlarını belirlemek üretici tarafından yapılmalıdır. Her zaman olduğu gibi, yumurta satın alırken sertifika ve etiketlerini kontrol etmek en mantıklısıdır, çünkü reklamı göz ardı edebilirsiniz.

Organik Yumurta Fiyatları Uygun mudur?

Organik yumurtalar ucuz değiller, ticari yumurtaların yaklaşık iki katı kadardır. Bu, büyük oranda organik sertifikasyon gereksinimlerini karşılamada ekstra masraflardan kaynaklanır. Fakat hem kendi sağlığınız hem de çevre için küçük bir bedel ödemek kimseye zor gelmemelidir. Ancak ticari bir kuşkuya düşmemek için https://www.dogalavm.com/ gibi güvenilir noktalardan alışveriş yapmanızı öneririz. Organik yumurta dışında da pek çok organik ürünü bir arada bulma ve kolaylıkla edinme şansına da sahipsiniz.

Yanıtla