Korkularla Baş Etme Yolları

İnsanız, hepimizin zaafları var. Hepimizin gösterdiğimiz ya da gösteremediğimiz korkularımız var. Sonuçta öleceğini bilerek yaşayan tek canlı biziz ve buna bağlı olarak da korkularımızın, takıntılarımızın, zaaflarımızın olması son derece normal.

korkmak

korkmak

Ama elbette bunun da bir sınırı var ve eğer yaşam kalitemizi olumsuz anlamda etkiliyor ise bir şeyler yapmanın zamanı da gelmiş hatta geçiyor demektir.

Gelin neler yapılabilir biraz düşünelim.

Yapılabilecekler

  • Yüzleşme: İlk adım belki de tam buradan başlıyor. Korkularımızı kabul etmemiz bu işin ilk adımı, bu adımın atılması ile beraber yapılabilecek diğer şeyleri keşfetmek çok daha kolay.
  • Psikolojik Destek: Her şeyi kendi başımıza halledemeyiz, bu konunun içinde çıkamıyor isek, mutlaka bu alanda bir uzmana gitmekte fayda var.
  • Üzerine Gitmek: Örneğin köpekten ya da yüksekten mi korkuyorsunuz, o zaman mutlaka bu korkunun üzerine gidin ve bir köpeğin başını okşamayı deneyin.
korkulardan kurtulmak

korkulardan kurtulmak

  • Ödül Motivasyonu: Korkunuzu yenme konusunda doğru adımlar atmaya başladığınızda kendinizi her adım için ödüllendirin. Zira bu sizi bir sonraki adım için motive edecektir.
  • Sizi Nasıl Etkiliyor: Örneğin uçağa binememek sizin yaşam kalitenizi nasıl etkiliyor bunu bir değerlendirin ve buna göre yeniden ne yapmanız gerektiğini değerlendirin.
  • Daha Önceki Deneyimlerinizi Düşünün: Yaşam uzun bir yolculuk, daha önce başınızdan geçen en kötü olayları düşünün ve bu korkunun yaşamınızda nelere mal olabileceğine karar verin.

Yanıtla