Modern Çağın 6 Büyük Hastalığı

Modern çağı milenyum çağı olarak adlandırmak yanlış bir ifade olmayacaktır. Teknolojinin hem iş yaşamında hem sosyal yaşamda belirleyici olmaya başladığı, insanların yaşam tarzlarının büyük ölçüde değiştiği modern çağda yeni hastalıklar ortaya çıkıyor. Bizler de modern çağın 6 büyük hastalığı hakkında bilgiler sunduk.

Kanser

Kanser yeni bir hastalık değil. 1,7 milyon yıl öncesindeki bir fosilde kanser yapısına rastlanmıştı. Ancak kanserin günümüzdeki yayılım hızına baktığımızda, her gün kansere yakalanan insan sayısında büyük bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yaşanan her 6 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşiyor. Bu durum bile kanseri modern bir hastalık olarak göstermeye yetiyor.

Kanser neden bu kadar yaygınlaştı? Bu sorunun cevabı endüstriyel sanayide olabilir. Zararlı atıkların kirlettiği deniz ve hava, genetiği değiştirilmiş besinler, yüksek alkol sigara tüketimi ve birçok nedenden dolayı kansere yakalanan kişi sayısı giderek artıyor.

Alzheimer

Modern çağın hastalıkları arasında Alzheimer da bulunuyor. 65 yaşın üzerindeki yaşlılarda Alzheimer görülme oranı yüzde 10’a kadar çıktı. 80 yaşın üzerinde ise neredeyse yüzde 50 oranına yaklaştı. Gündelik yaşamı doğrudan etkileyen unutkanlık ciddi sorunlara yol açabiliyor. Alzheimer’ın devamında kişilik bozuklukları, beceri kaybı gibi problemler ortaya çıkıyor.

Obezite

Türkiye’de yetişkin nüfus içinde %30’luk bir obezite oranı bulunuyor. Giderek artmaya devam eden obezite hastalığı, yalnızca Türkiye içinde değil diğer ülkeler için de ciddi bir tehdit oluşturuyor. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının terk edilmesi, bunun yerine Fast Food olarak bilinen gıdaların tüketilmesi nedeniyle obeziteye yakalanan insan sayısında artış yaşanıyor.

Stres Kaynaklı Hastalıklar

Modern çağın hastalıkları düşünüldüğünde stres ilk sıralarda yer alacaktır. Özellikle iş yaşamında yaşanan stresin ciddi sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Ekonomik zorlukların getirdiği stres ise benzer hastalıklara neden oluyor. Stresin neden olduğu hastalıkları aşağıdaki gibi ifade edebiliriz:

  • Kalp hastalıkları
  • Mide hastalıkları
  • Cilt hastalıkları
  • Vücut ağrıları
  • Obezite
  • Uyku problemleri
  • Ruhsal bozukluklar

Kaygı Bozukluğu

Psikolojik bir rahatsızlık olan kaygı bozukluğu veya bilinen adıyla anksiyete, hastanın çevresindeki kişileri bir tehdit olarak algılaması sonucu önlemeyen endişe ve iç sıkıntıya neden olan bir hastalıktır.

Metabolik Sendrom

Yaşam ve çalışma koşullarının değişmesi metabolik sendrom adındaki yeni bir hastalığı ortaya çıkardı. Sağlıksız beslenme, yeteri kadar hareket etmeme, yoğun stres altında çalışma gibi koşullar bu hastalığa neden oluyor. Modern çağın hastalıkları arasındaki metabolik sendromun diğer hastalıkları tetiklediği biliniyor.

Yanıtla