Kevlar Kıkırdak: Eklem Sakatlanmalarında Süper Bir Buluş!

İnsan doğası gereği kırılgandır, hem kalp hem de kemik hassasiyeti ile… Henüz kalbi kırılanlar için yeni bir kalp implantı icat edilemese de eklem sakatlanmaları için harika bir buluş var.

Gerçek hayatta olduğu kadar çok kuvvete dayanıklı kıkırdak için yapay bir yedek olmadığı için diz yaralanmalarından veya diğer eklem hasarlarından iz kalmadan kurtulabilmek çok zor olabilir. Bu, artık uzun vadede bir sorun değil. Bilim insanları, doğal kıkırdak gibi davranan bir Kevlar esaslı hidrojel geliştirdiler.

eklem

eklem

Eklem Sakatlıkları Artık Son Bulacak

Kıkırdağı taklit etmek için yapılan daha önceki girişimler, besin maddelerini hücrelere taşımak için yeterli miktarda su tutamadığı için onları implantlar için zayıf bir hale getiriyordu. Bu tıbbi buluş sayesinde insan vücudunun sağlamlık ve genel işlevselliğini artırmak için bile çok şey gerekmez. % 92 su içeren malzeme gerçek kıkırdak kadar sert, % 70 karışım ise kauçuk ile karşılaştırılabilir.

Kevlar nanofiberlerin bir ağını, geride su emmek için (gerçek kıkırdak atılanlarda olduğu gibi) polivinil alkolle karıştırır ve kullanıma son derece dirençli hale getirir. Stres altında (örneğin spor salonunda bir egzersiz sırasında) Kevlar nanofiber serbest bırakılır.

eklem sakatlıkları

eklem sakatlıkları

Süper faydalı suni kıkırdak malzemenin etkileri hâlihazırda oldukça net ve kullanışlı gibi görünüyor. Laboratuvar deneylerinde olduğu gibi hastalarda da iyi sonuç verirse, yerine koyduğu gerçek doku kadar kabaca iyi olan kıkırdak implantları olarak hayata geçirilebilir. Ciddi diz sakatlığı, bundan böyle çalışma günlerinize son vermeyebilir.

Yanıtla