Haşhaş Çekme Makinaları ve Kullanımı

Kültürümüzde önemli bir yeri olan haşhaş, Asya kökenli uygarlıkların hem yemeklerinde lezzet olması hem de birçok farklı hastalığın tedavisinde rol oynaması nedeniyle tüketilmiştir. Günümüzde Anadolu’da; Kütahya, Eskişehir ve Afyon gibi illerimizde çokça yetiştirilen haşhaş, Türk mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden birisidir. Haş haş çekme makinaları da ürüne olan talebi karşılayabilecek yetkinlikteki makinelerdir. Demirbaş Makine, haşhaşın püre haline getirilmesini sağlayan makineleri kullanıcılarıyla buluşturan bir firmadır.

haşhaş çekme makinası

Haşhaş Çekme Makinası Çalışma Prensibi

Haşhaş çekme makinasının kullanımına geçmeden önce çalışma prensibi hakkında ufak bir bilgilendirme yapalım. Yemeklerde püre kıvamında kullanılan haşhaşın, daha rahat ve homojen bir kıvama gelebilmesini sağlayan makinelere haşhaş çekme makinesi denir. Ev kullanımında el aletleriyle de yapılabilse de; makinenin gerek emek gücünü azaltması, gerekse talep edilen kıvama gelmesi gibi avantajları ön plandadır. Amaç endüstriyel olarak imal edilen haşhaşı, ezme prensibiyle püre kıvamına getirmektir.

Haşhaş Makinası Kullanımı

Özellikle ticari işletmeler için haşhaş makinelerinin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Neyse ki bu makinelerin kullanımı herhangi bir ustalık ve teknik bilgi gerektirmiyor. Herhangi bir kullanıcı, belirtilen kullanım prosedürlerine uygun şekilde istediği kıvamda haşhaş püresi oluşturabilir. Makinenin bir ürün giriş yeri, bir de ezildikten sonra elde edilen kıvamla çıkış yeri bulunmaktadır. Pres makinesi mantığıyla çalışan bu ürünler, Demirbaş Makina tarafından satın alınabilmektedir.

Haşhaş Makinesi Özellikleri

Gerek tasarımı gerekse işlevi ile işletmeler için çok ideal bir makine olan haşhaş makinesi, paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Bu sayede suya, yağa ve çeşitli kirleticilere karşı dayanıklıdır. Uzun süreli bir kullanım imkanı sunması, ergonomik yapısı, garantili olması, haşhaş makinesini öne çıkaran başlıca özellikleridir.

İsmi her ne kadar haşhaş yapma makinesi olarak ifade edilse de; farklı türde mamullerin preslenmesi için de kullanılabilir. Püre makinesi olarak nitelendirebileceğimiz bu platformda fındık, ceviz, kaju gibi meyve ve çeşitli baharatların işlenmesi için de kullanılabilir.

Uzun vadede karlı bir yatırım olan ve üstün performans gösteren bu ürünle ilgili detaylı bilgilere https://www.demirbasmakina.com/hashas-cekme-makinasi linkinden erişebilirsiniz.

Yanıtla