Şok Diyet Nedir?

Yaz aylarının gelişi ile sıklıkla adını duyduğumuz ve birçok kişinin uygulamasına şahit olduğumuz şok diyet, kısa sürede kilo verme diyeti olarak adlandırılabilir. Neredeyse gün başına bir kilo gibi kaybın yaşanabildiği bazı şok diyetlerde listeler arasında yer alıyor. Farklı şok diyet uygulamaları genel olarak fazla kilolarından biran önce kurtulmak isteyen kişilerin tercih etiği bir diyet uygulamasıdır. Günümüzde fast food yemek yeme alışkanlığı ve hareketsiz bedenler sebebi ile aşırı yağlanma ve kilo alımı sonucunda karşımıza çıkan şok diyetler genel olarak uzmanlar tarafından önerilmiyor.

diyet

diyet

Şok Diyet Zararı Nedir?

Şok diyet uygulamasında internette yer alan diyet uygulamaların yanı sıra kişilerin kendilerinin oluşturdukları şok diyetlerde vardır. Burada kişi günlük kalori ihtiyacını belirler ve bunun altın olan beslenme şekline geçer. Bu durumda beden yağ yakmaya başlayarak kilo verir.  Fakat burada sakıncalı olan nokta yağ ile birlikte eriyen kaslar ve aç kalma sebebi ile hareketsizleşen bedende yaşanacak olan sıkıntılardır.

diyet yapmak

diyet yapmak

Psikolojik şok diyet uygulamasında ise kişinin üzüntü yaşaması sonucunda yaşayacağı kilo kaybı olarak işleyen bir uygulama metodudur. Genel olarak arkadaşlar arasında yaygın olarak uygulanan bu yöntemde hedef kişinin yediklerinden keyif almaması ve az beslenme şekline geçiş olarak ifade ediliyor. Her iki yöntem içinde uzmanların asla bir önerisi bulunmayıp özellikle kilo vermenin belli bir uzman tarafından takip edilmesi üzerinde duruyorlar.

Yanıtla