Nasıl Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak isteyen kişiler “ATT nasıl olunur? sorusunu özellikle pandemi döneminde araştırmıştır. Yazımız aradığınız birçok cevabı içermektedir.

Nasıl Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olunur? sorusu birçok insan tarafından araştırılmaktadır. ATT sağlık sektöründe en çok tercih edilen alanlardan biridir. Ancak ATT olmak için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir.  Bu şartlara geçmeden evvel ATT’nin ne olduğunu açıklamak gerekir. ATT, acil hastalık ya da kaza durumlarında müdahale etmek üzere eğitim alan kişidir. Ambulansta görev yapan ATT’lerin bir diğer adı ise paramedik olarak bilinir.

Acil tıp teknisyenleri, çeşitli kaza, yaralanmalar ya da kişilerin acil ihtiyaç anlarında hastalara ilk müdahaleyi yapan kişilerdir. İlk anda yapılan müdahalenin doğru yapılması, hastalara gerekli protokolün uygulanması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan acil tıp teknisyenlerinin sağlık sektöründeki rolü önemlidir.,

Nasıl Acil Tıp Teknisyeni Olunur?

ATT olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri “Nasıl acil tıp teknisyeni (ATT) olunur?” sorusudur. Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak isteyen kişilerin önce bu alanda eğitim alması gerekir. Bu eğitimin sonrasında ise kişilerin bazı şartları sağlaması gerekir. ATT olmak isteyen kişilerin sağlık meslek liselerinden mezun olması gerekmektedir. Bu liselerden mezun olan adayların “sağlık bakım teknisyeni” olarak isimlendirildiği biliniyor. Bu unvanla mezun olan kişiler birtakım şartları sağlarsa ambulanslarda ATT olarak görev yapabilmektedir.

Öte yandan üniversitelerim meslek yüksekokullarından yani 2 yıllık bölümlerinden biri olan İlk ve Acil Yardım branşından mezun olan kişiler de paramedik unvanı ile acil tıp teknisyenlerinin amiri olarak görev yapmaktadır. Yani Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak isteyen kişiler ya sağlık liselerinden ya da üniversitelerin 2 yıllık İlk ve Acil Yardım bölümlerinden mezun olarak ambulansta görev yapabilmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak için gerekli şartlar hem bireye hem de kuruma göre farklılık gösterebilmektedir. Öncelikle bireyden kastımızın, kişinin ATT olarak başarılı olabilmesi için taşıması gereken şartlar olduğunu belirtmek gerekir. Bireyin sağlaması gereken şartlar arasında soğukkanlı olmak başta gelmektedir. Ayrıca acil tıp teknisyeni (att) olmak isteyen kişilerin başta kan olmak üzere insana ait olabilecek hiçbir şeyden korkmaması, midesinin bulanmaması gerekir. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin sabırlı ve uykuya karşı dirençli olması da gerekmektedir. Çünkü gece nöbetlerinde ne zaman hastaya gidileceği belli olmamaktadır. Kişi bu şartları sağlıyorsa gerekli bölümleri bitirerek ATT ya da paramedik olmayı deneyebilir. Ancak bu alanda bir de kurumların getirdiği şartlar bulunmaktadır. Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak için kurumların şartları arasında bu alanda eğitim almış olmak başta gelmektedir. Bu alanda çalışacak kişilerden kurular ruh sağlığının iyi olmasını belgeleyen bir rapor, fiziksel güç aramaktadır. Nasıl Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olunur? sorusunun cevabı bu şekilde özetlenebilir.

Yanıtla