Aradığınız Tüm Vegan Ürünler

Her ne kadar vegan ve vejetaryen beslenmenin tarihi insanlığın başlangıcına kadar dayanıyor olsa da ateşin bulunması ve etçil beslenme tarzına geçiş ile bir nebze geri planda kalmış durumdaydı. Ancak günümüzde sağlıklı beslenmeye yönelen kişiler yeniden vegan ve vejetaryen beslenmeye önem göstermeye başladılar. Bu anlamda da vegan ürün çeşitliliğinde de bir artış meydana geldi.

Vegan beslenme dediğimiz beslenme tipi tüm hayvansal gıdalardan kendisini arındırmış bir beslenme çeşididir. Buna bir yaşam biçimi demek de doğru olacaktır. Hayvansal ürünlere baktığımızda kırmızı et, yumurta, tereyağı, krema, yoğurt, peynir, süt, balık, tavuk, jelatin, bal, sakatat, kemik gibi ürünler vegan beslenme türünü seçenler tarafından tüketilmemektedir.

Vegan beslenmenin çeşitleri olsa da temelde hayvansal ürün içermeyen gıdaları tüketmeye dayalı bir diyet olduğunu söylemek doğru olacaktır. Vejetaryenlik ile arasındaki farka baktığımızda vegan beslenmede süt ürünleri ve bal gibi yiyeceklerin de tüketilmediğini görmek mümkündür. Her ne kadar süt ve et tüketmeye alışmış insanlar hayvansal gıda tüketmemekte zorlansalar da vegan beslenme oldukça geniş bir besin seçeneği sunuyor.

Bal yemek, süt içmek ya da etten vazgeçememek vegan olmanıza mani olmamaktadır. Tüm bu alışılmış tatları vegan yapılı benzerleri ile tüketmek de gayet mümkün durumdadır. Örnek vermek gerekirse soya sütü ile hayvansal süt ihtiyacınızı ikame edebilirsiniz. Bunun haricinde sevdiğiniz bir reçeli tüketerek balı ikame edebilmektesiniz. Bunları çeşitlendirmek mümkündür. Örneğin tofu, soya kıyması, kinoa gibi besinler vegan beslenmek isteyenler için oldukça cazip ürünler olarak marketlerde yer alıyor.

Vegan Beslenme ile Sağlığınızı Koruyabilirsiniz

Genel olarak baktığımızda vegan alışkanlıkları içerisinde balıklar, kümes hayvanları, keçi inek gibi hayvanlardan temin edilen yumurta ve sütler, bal gibi diğer hayvansal yan ürünlerini tüketmemektedirler. İçerisinde olan ya da yapım aşamasında eklenen kemik kömürü, balmumu, karmin, şellak, keratin, isinglass, jelatin, elastin, kazein, peynir altı suyu tozu, peynir altı suyu, donyağı, retinol, rennet ve lanolin gibi hayvan bedeninden çıkan malzemeleri katiyen tüketmemektedirler. Bu anlamda bu malzemeleri içermeyen vegan ürünler vena beslenmeyi tercih edenler tarafından tercih edilmektedirler.

Veganlar için en ideal besinler arasında mercimekler, baklagiller, sebzeler, mantarlar, kuruyemişler, tahıllar ve meyveler bulunmaktadır. Hayvanlardan elde edilmiş herhangi bir maddeyi barındıran ürünler vegan beslenmenin içerisinde yer almamaktadır. Vegan ürünler içerisinde sayabileceğimiz barbunya, fasulye, bezelye, mercimek, nohot vb. baklagiller, köklerinden herhangi bir suretle koparılmadan toplanan sebzeler, işlem görmemiş fındık, badem, fıstuk, ceviz gibi kuruyemişler, soya ürünler, tüm yeşil bitkiler, fındık yağı, fıstık yağı, ceviz yağı, keten tohumu yağı, zeytinyağı ve zeytin içeren bitkisel yağlar, mısır, bulgur, kuskus, yulaf, pirinç gibi tahıllar, soya ürünler, tofu, bitter çikolata gibi gıdalar vegan beslenmede önemli bir yer tutmaktadır.

Birbirinden Farklı Pek Çok Vegan Ürün Tek Siparişle Kapınızda

Tüm bunlarla beraber vegan beslenmenin faydaları da saymakla bitmiyor. Örneğin vegan beslenen kişi rahat bir şekilde kilo verebiliyor. Migren gibi ciddi rahatsızlıklar vegan beslenen kişilerde çok daha az görülüyor. Vegan beslenmenin insanların günlük yaşamdaki stres seviyesini de düşürdüğü bilinmektedir. Vegan beslenme hormon dengelenmesi açısından da oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmalar cilt sorunları çeken kişilerin vegan beslenme dahilinde bu gibi sorunlardan kurtulduğunu göstermektedir. Az yağlı bitkisel gıdalar bu anlamda büyük ve olumlu bir etki göstermektedir.

Vegan beslenenlerin vücutlarının daha az koku salgıladığı da yine yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Kırmızı et ve türevlerinin vücut kokusunun temel sebeplerinden olduğu bilinmektedir. Vücut kitle endeksi bakımından da veganlar daha düşük seviyeye eğilim gösterme özelliğindedir. Bu anlamda inme, kalp hastalığı, eklem ağrısı ve kanser gibi hastalık risklerini de en aza indirmek mümkündür.

Birbirinden farklı çeşitte vegan besin ürünlerini https://www.glutensiz.com/kategori/vegan adresinde bulabilir ve dilediğiniz an siparişinizi verebilirsiniz.

Yanıtla